То је саопштено из Амбасаде САД у Београду поводом извештаја Атлантског савета САД у ком се предлаже активнија улога САД на Западном Балкану.
„Многе академске и истраживачке институције у САД свакодневно учествују у јавним расправама о спољнополитичким питањима и то је важан део демократског процеса. Расправе и дебате о идејама помажу јавности и креаторима политике да боље схвате важна питања са којима се суочавамо ми и свет, али те академске и истраживачке институције немају формалну улогу у креирању званичне америчке политике“, наводи се у саопштењу достављеном агенцији Бета.
Атлантски савет објавио је извештај о новој америчкој стратегији за Балкан под називом „Балкан напред: Нова стратегија САД за регион“, преноси Б92.
У њему је предложено стално америчко војно присуство у југоисточној Европи, залагање за „историјско помирење“ са Србијом и обнављање репутације САД као истинског посредника.
После сукоба деведесетих, веровало се да се Западни Балкан налази на путу ка стабилности и да ће обећање о евроатлантској интеграцији помоћи земљама бивше Југославије да прођу кроз болне унутрашње реформе и подстакну регион на тешњу сарадњу, која ће помоћи у превазилажењу рана из ратова, наводи се у извештају.