Разлог зашто Американце интересује Црно море је за нашег саговорника веома једноставан.
„Формално гледано, амерички авион се налази у међународном ваздушном простору, али пошто се ради о извиђачком авиону, он може да ’завири‘ дубоко у руску територију. Што се тиче ’небезбедног пресретања‘, наши пилоти се увек понашају коректно, они једноставно потискују Американце од руских граница“, каже Коновалов.
Додаје и да за разлику од цивилног ваздухопловства, у ратном ваздухопловству нема „опасног“ или „небезбедног“ приближавања.
„Ако си пилот, понашај се храбро, а ако се плашиш руског авиона, можда би било боље да идеш у пензију?“, каже Коновалов.
Владимир Козин, професор московске Академије војних наука, каже за Спутњик да је Америка у последњих неколико година десетоструко интензивирала извиђачке активности на руским границама.
„Када је реч о Русији, никада није било ’небезбедних пресретања‘ и неће их ни бити. Пилоти су веома одговорни људи. Свесни су да би свако опасно пресретање могло да има катастрофалне последице и по њих и по америчке пилоте. Уместо да дижу буку, амерички војници би требало да одустану од провокационих летова надомак руских граница“, каже Козин.
Он закључује да руски стручњаци те извиђачке летове могу да протумаче и као припрему за војну операцију.
„Зато што војна авијација не лети без разлога. Није то нека цивилна беспилотна летелица, која надгледа саобраћај или стање усева“, каже Козин.