Некада најпопуларнији празник који је подразумевао свињокољ са продуженим викендом данас нема ко да обележи. Ни радно, ни свечано. Забрањено пушење, не тако давно, певало је „на телевизији Лепа Брена и стари се сећа ратних времена“ о данас готово заборављеном празнику.
Веселинка Кастратовић Ристић, кустос Музеја Југославије у оквиру ког се налази Кућа цвећа, за Спутњик каже да Музеј данас има добру посету, али не као што је има 4. или 25. маја.
„Наша посета варира између 200 и 600 људи на данашњи дан. Сигурно је да ће доћи борачка удружења која ће положити венац на гроб њиховог врховног команданта, Друштво за истину (о НОБ) нам редовно долази, можемо очекивати неког из делегације Кине јер су они наши редовни посетиоци, али неће то бити нека претерана посета“, каже Веселинка Кастратовић Ристић.
Према њеним речима, нико од „ходочасника из бивших југословенских република није био најављен да ће обићи кућу цвећа. А посећеност Куће цвећа за 29. новембра показује да је Јосип Броз Тито међу југоносталгичарима популарнији од државе коју је створио.
Осим неколико туриста из Кине, ретки грађани су дошли да одају почаст Јосипу Брозу Титу на дан кад је у Јајцу створена социјалистичка Југославија. Међу њима је и брачни пар из Пореча, у Хрватској, који се игром случаја задесио у Кући цвећа.
„Ми смо, у ствари, дошли у Београд јести и пити. И онда се испоставило, у таксију смо дознали да је данас тај дан, случајно смо дознали“.
А међу онима који нису случајно дошли била је делегација Друштва за истину о Народноослободилачкој борби.
„Ја бих вам рекао да овај данас леп дан говори много. Дан републике је нешто што треба памтити, а пошто наш народ, ја га крстим од Вардара до Триглава, има кратко памћење, па је дозволио да од једне лепе земље направи ништа“, каже секретар Друштва Милош Лукиновић.
Додаје да је „40 и нешто година“ радио са младима. Од првог дана кад је Музеј 25. мај отворен, 1962. године, деца Југославије су долазила у Кућу цвећа, а он је у то време био професор у једној београдској ОШ и члан републичког одбора Савеза пионира.
„Отад па све до данашњег дана на хиљаде деце из Југославије је прошло кроз овај простор и вероватно су оставили у сећању много тога што им је и овај простор и овај град пружио“, каже секретар Друштва за истину о НОБ.
Ретки посетиоци искористили су прилику да се упишу у књигу утисака. Потпредседник СУБНОР-а Београда, генерал Душан Касум је уписао:
„Друже Тито, обележавајући 75 година од стварања НОВЈ, СУБНОР Београда и његових 17.000 чланова поручују: Остајемо јединствени у борби против фашизма и јачању тековина НОР-а као што су били одлучни борци девет бригада и два корпуса НОВЈ формирани пре 75 година“.
У књизи утисака грађани су, на Дан републике, поручили покојном маршалу: „Драги друже Тито, хвала вам за све што сте учинили за све нас“ и „Друже Тито, хвала ти за све“.
Радован Андрејевић, изгнаник из Призрена, написао је: „Тито, био си позитивна енергија која је пуних 50 година водила у мир и благостање. Ти си наша Луча микрокозма, био си и остао. Нека ти је вечна слава и хвала“.
Предавањем на тему „Сукоб идеологија у Србији 1941- 1945“, полагањем венаца на споменик Светозару Марковићу и уручењем признања, чланови СУБНОР-а Јагодине и Поморавског округа са пријатељима из Младеновца, Крагујевца и других градова Србије обележили су 29. новембар.