„Фејсбук“ је саопштио да ће то учинити „до друге недеље децембра“, а „Твитер“ је обећао да ће поделити материјал „наредних недеља“, наводи се у чланку.
У писму председавајућем британског парламентарног одбора за дигиталне технологије, културу, медије и спорт, Демијану Колинсу, компанија „Фејсбук“ обећала је да ће „до друге недеље децембра“ испунити захтев посланика о достављању података о мешању Русије у гласање о „брегзиту“. Ова друштвена мрежа је додала да ће такође послати свој одговор изборној комисији Велике Британије. Компанија „Твитер“ дала је слично обећање, рекавши да ће материјал обезбедити „наредних недеља“.
„Њујорк тајмс“ наводи да је захтев за дељењем доступних информација Демијан Колинс упутио оснивачу „Фејсбука“ Марку Закербергу.
У интервјуу за Би-Би-Си, Колинс је рекао да његов одбор тренутно истражује да ли је постојало „систематско ширење лажних вести од стране организација, посебно оних које подржава Русија“. Он је такође изразио наду да ће информације које друштвене мреже шире дати британским парламентарцима „веће шансе да схвате размеру руских операција током референдума“.
Уочи гласања 23. јуна 2016. године, више од 150.000 „рускојезичних“ налога на Твитеру објавило је десетине хиљада порука на енглеском језику за подршку „брегзиту“, открили су истражитељи који су притом извукли паралеле са руском активношћу на друштвеним мрежама током председничке трке у Сједињеним Америчким Државама, наводи се у чланку.
Фејсбук је потврдио да је током предизборне кампање у Сједињеним Америчких Државама провокативно политичко оглашавање које је платила руска компанија „Агенција за интернет-истраживања“ можда видело више од 126 милиона америчких корисника друштвених мрежа.