„Не коментаришући конкретне истраге, сматрам да сте дотакли оно што посматрамо као једну од најопаснијих, растућих претњи“, рекао је Реј одговарајући на питање конгресмена на расправи у Представничком дому САД.
Реј је додао да „обавештајна заједница Русије користи преступнике“ како би извела хакерске нападе.
Одговарајући на питање шта мотивише Русију на таква дејства, шеф ФБИ је навео да она покушава да учврсти своју позицију у свету и да овакве „начине вођења рата користи да би нанела штету земљама, да би их ослабила економски или на други начин“.
На питање да ли САД ову претњу треба да посматрају као терористичку, Реј је одговорио: „Сматрам да је то дефинитивно претња на коју треба озбиљно да одговоримо. Не знам да ли ћемо то описивати као ’терористичку претњу‘“, рекао је Реј.
Он је, такође, рекао да Америка не намерава да одустане од праксе хапшења Руса у трећим земљама у случају подизања оптужнице против њих.
„Немамо споразум о екстрадицији с Русијом, тако да уколико они остану у Русији, не очекујемо да ћемо их видети у САД. Ако, међутим, путују, имаће потешкоће, јер је реч о лицима која се крију од правосуђа и за којима трага ФБИ“, рекао је Реј.
Он је потврдно одговорио на питање о томе да ли ће САД у том случају хапсити руске држављане на територији треће земље.
Раније је канадски држављанин Карим Баратов, родом из Казахстана, ухапшен по налогу америчких власти у Торонту.
Према наводима америчких служби, Баратов и други окривљени, хакер Алексеј Белан, имали су нелегалан приступ личним информацијама држављана САД и Русије, захваљујући упаду у мреже компанија које пружају услуге електронске поште, укључујући Јаху.
Амерички тужиоци тврде да је то могло да буде учињено у име руске владе.
Нападима су биле изложене руске дипломате, чланови владе обеју земаља, комерцијалне компаније и новинари.
Министарство правде САД саопштило је да је Баратов признао кривицу пред судом у Сан Франциску.
Специјалне службе САД су раније оптужиле Русију да је сајбер-нападима покушала да утиче на исход америчких председничких избора.