Заступник Гласа одбио је да учествује у минуту ћутања за генерала Слободана Праљка који је јуче у хашкој судници попио отров након што му је суд потврдио првостепену пресуду од 20 година затвора за учешће у удруженом злочиначком подухвату и ратне злочине током рата у БиХ.
„Председник Сабора је јуче најавио читање изјаве коју је обликовао тако као да се ради о изјави свих клубова. Ту изјаву смо добили тек јутрос и није уопште усаглашена. Она није, да се разумемо, јако спорна, тек у неким детаљима се требало консултовати, али овде у овом случају ради се о изјави председника Сабора, тако да се не ради о изјави Сабора Хрватске у целини, тако да није битно да ли смо били или нисмо (на читању и минуту ћутања)“, рекао је Беус Рихемберг.
„Ово је највише законодавно тело у држави. Дакле ово је институција, ово је кућа права, владавине права и не смемо због неких двоструких критеријума или емотивног набоја, који је дозвољен наравно, који је легитиман, посебно у оваквим ситуацијама кад жртве траже свој пијетет на свим странама, заправо допустити да се снизе стандарди. Дакле, у Сабору се не може минутом ћутања одавати почаст некоме ко је правоснажно осуђен као ратни злочинац. Формулација коју је господин Јандроковић у том смислу дао је нешто помирљивија. Он је позвао на минут ћутања свим жртвама, а онда је поименице споменуо тек једну. То можда није коректно и ту треба бити доследан“, истиче Беус Рихемберг.
Због тог става и објаве дан раније на свом профилу на Фејсбуку, Беус Рихемберг је примио и озбиљне претње смрћу.
„Хвала свима који су остали хладне главе, ма колико имали врело срце, којима се здрав разум супротставио покушајима манипулације њиховим емоцијама и који су подржали чврст и доследан став Гласа да се очувају темељна начела правне државе и владавине права како би у првоме плану увек били интереси жртава, а не оних који су учествовали или били одговорни за ратне злочине.
Примио сам и стотине огавних и примитивних увреда. Оне иду са ризицима обављања јавне дужности и колико год то било тешко прихватити, јер су одраз лоше политичке културе, оне спадају у слободу изражавања, слободу говора. Међутим, отворене претње смрћу проследио сам полицији на даље поступање. Они ће ваљда утврдити јесу ли озбиљне или не“, написао је Беус Рихемберг на Фејсбуку.
Н1