Дачић каже да је инсистирао на тој теми имајући у виду дугогодишње и вишевековно и пријатељство и дугу традицију дипломатских односа наших двеју земаља.
„Ако не можемо да имамо максимум, потребан нам је барем минимум заједничких интереса какао бисмо заједнички допринели стабилности нашег региона“, навео је шеф српске дипломатије на завршетку посете Вашингтону, где је учествовао и на конференцији Атлантског савета о Западном Балкану.
Осим учешћа на конференцији, Дачић је током претходна два дана имао низ значајних сусрета са америчким званичницима. Разговарао је са саветником за националну безбедност САД, Хербертом Рејмондом Мекмастером, сенатором Роном Џонсоном из савезне државе Висконсин, председавајућим Комитету за унутрашњу безбедност и Поткомитету за европску и регионалну безбедносну сарадњу.
Синоћ је шеф српске дипломатије разговарао и са помоћником државног секретара САД за Европу и Евроазију, Весом Мичелом, који је на тој функцији наследио Викторију Нуланд и у структури америчке администрације задужен је за наш регион.
Оценивши сусрет са Мичелом веома значајним, Дачић је напоменуо да је он први српски званичник који је са њим разговарао и додао да се очекује његов долазак у Србију следеће године.
„Мислим да је свима јасно да Србија има конструктиван прилаз, да жели да допринесе стабилности региона, али тражи да се уважавају њени интереси и да се дође до праведног и трајног решења за све проблеме који постоје у региону, а нарочито по питању Косова и Метохије“, јасан је Дачић.
Иначе, конференција Атлантског савета о Западном Балкану, која је одржана на тему „Обликовање будућности Балкана у ери неизвесности“, окупила је политичаре и стручњаке са обе стране Атлантика.
Танјуг