„Главну непосредну претњу по САД и читав свет представља одметнути режим у Северној Кореји“, рекао је Макмастер, преноси телевизија „Фокс њуз“.
На питање да ли се повећао ризик потенцијалног војног конфликта са Северном Корејом због последњег тестирања балистичких ракета од стране Пјонгјанга, Макмастер је одговорио потврдно.
„Мислим да ризик расте из дана у дан, а учествујемо у свеобухватној трци: лимитирани смо у времену како бисмо решили тај проблем. Постоје начини да се он реши без оружаног конфликта, али је то трка са временом јер је он (Ким Џонг Ун) све ближи свом циљу“, нагласио је Трампов саветник.
„Молимо Кину да реагује“
Обраћајући се учесницима конференције, Макмастер је изјавио да Кина треба да појача санкције против Пјонгјанга, користећи своје огромне могућности економског притиска како би се Северна Кореја лишила ресурса који су јој потребни за извођење нових лансирања балистичких ракета.
„Не молимо Кину да нама или неком другом учини услугу. Молимо Кину да ради у својим интересима, као што и треба да ради, и сматрамо да може да уради и више“, рекао је он.
Између осталог, Трампов саветник је указао да Пекинг треба да прекине испоруке нафте Северној Кореји: „Без горива се не може лансирати ракета“.
Херберт Макмастер је навео да могућности Ким Џонг Уна да изведе нуклеарни удар на САД настављају да расту.
Лапсус
Током свог говора Макмастер је направио озбиљан лапсус, изјавивши да 33-годишњи лидер северне Кореје Ким Џонг Ун влада том земљом од 1950. године.
„Као што знамо, то што Ким Џонг Ун ради од 1950. године јесте да држи као таоце становнике Јужне Кореје. Свака провокација, сваки непријатељски акт долази са севера. Раније је он то могао да ради уз помоћ једноставних ресурса — артиљерије, ракета итд“, рекао је Макмастер.