„Комисија МОК-а се придржава претходне линије оптужби: истраживање епрувета, исказ Родченкова, извештај Ричарда Макларена, присуство соли у узорцима. То су главни аргументи. О базама података Московске лабораторије нема говора“, изјавила је адвокат Ана Козменко.
Она је напоменула да се сва аргументација заснива на сведочењу доушника Светске антидопинг агенције (ВАДА) и бившег шефа Московске антидопинг лабораторије Григорија Родченкова и на Маклареновом извештају.
Такмичари у зимским спортовима током припрема за Олимпијске игре 2018. године предали су близу 7.000 тестова, при чему су руски спортисти проверавани чешће и детаљније од представника других земаља, саопштио је на конференцији за медије начелник Медицинског одељења Међународног олимпијског комитета Ричард Баџет.
Заседање Извршног одбора МОК-а одржава се у Лозани 5. и 6. децембра.
„Током припрема за Олимпијске игре у Пјонгчангу за две године узето је 7.000 од 4.000 спортиста из 62 земље, што је за 50 одсто више него пре Летњих олимпијских игара у Рио де Жанеиру“, истакао је Баџет.
„Руски спортисти тестирани су више од спортиста било које друге земље, при чему значајно више пута“, додао је представник МОК-а.
Баџет је напоменуо да антидопинг службе посвећују посебну пажњу руским спортистима који су кандидати за ОИ у Пјонгчангу.
„Оним Русима који би могли да буду одабрани за Игре у Пјонгчангу, радна група за тестирање посветила је посебну пажњу. Захтеви који су дати међународним федерацијама и Руској антидопинг агенцији у вези са нивоом тестирања тих спортиста (кандидата за учешће на Играма) нису представљани другим спортистима из те земље“, рекао је Баџет.