„Надам се да Балкан није платформа за сучељавање НАТО-а и Русије. Ако неко жели да сарађује са НАТО-ом то је у реду, ако жели са Русијом и то је у реду. Нама то не смета. Могуће је сарађивати и са НАТО-ом и са Русијом“, рекао је званичник Алијансе за агенцију Танјуг, уз опаску: „Ми овде сваки дан читамо Танјуг“.
Новинар Танјуга, уз колеге из још неколико медија из Србије, борави у посети НАТО-у, на позив тог војног савеза.
На додатне питање какав је став НАТО-а по питању Руско-српског хуманитарног центра и додељивања дипломатског статуса његовом особљу, тај званичник, који није желео да буде именован, рекао је да је Србија суверена, независна земља.
„И то је на Србији да одлучи са киме ће сарађивати. Србија је независна земља, то није територија НАТО-а. Дипломатски статус није наше питање“, рекао је он.
Он је додао да је на Србији да процени шта јој је стратешки циљ. Ако је то чланство у ЕУ онда сваки њен корак треба да буде у складу са тим циљем, истиче тај званичник.
Званичник НАТО-а сматра и да многе изјаве представника Русије нису од помоћи и да стварају тензије „тамо где их нема“.
„Верујем да Русија, као и друге земље, има интерес да на Западном Балкану имамо стабилност. Нико не жели поново рат на Балкану“, навео је он.
На питање новинара зашто НАТО нема базу у региону, он наводи да Алијанса поставља базе тамо где се налазе њихове снаге и где постоји ризик по безбедност.
„У региону, у земљама-чланицама већ постоје базе на националној основи, на Косову имамо своје снаге, а у Београду, Сарајеву и Скопљу мале канцеларије за везу. У региону не видимо потребу за тим јер нема претњи“, рекао је тај званичник.
Он је ситуацију када је реч о сарадњи Србије и НАТО-а упоредио са делом Чарлса Дикенса „Прича о два града“.
С једне стране, на практичном нивоу, са преко 100 заједничких активности годишње, та сарадња је одлична и она је потпуно у складу са одлуком Србије да буде војно неутрална.
„Не радимо ништа што угрожава неутралност Србије. Власти у Србији су нама рекле да желе да Србија буде неутрална земља са добрим односима са НАТО-ом, попут Аустрије, која је чланица и ЕУ. Нико Србију, због ЕУ, неће терати да уђе у НАТО“, каже он.
Међутим, каже да у српској јавности и медијима постоји и другачији дискурс, који потиче из 1999. године.
„Све што се тада дешавало још је јако и ми то схватамо, али то не одражава реалност. А наш циљ је како да заједнички са српским властима, са председником Вучићем, боље објаснимо српском народу шта радимо и каква је наша сарадња. То што се дешавало не може да се заборави, али наше опредељење је да гледамо у будућност“, закључио је тај званичник.
Танјуг