Према информацијама тог листа, у плану је и да Србија у наредних 10 година пазари укупно 20 некретнина широм света које би се користиле за дипломатске потребе.
У Аустралији, САД, БиХ и Македонији, наводе „Новости“, Србија већ има четири некретнине, али су оне углавном неусловне, захтевају озбиљну реконструкцију и не користе се за потребе српских дипломатско-конзуларних представништва.
„Новости“ наводе да је идеја да се некретнине које су у власништву Србије а не користе се — продају, а новац уложи у куповину условних објеката у које би се трајно сместиле српске дипломате.
Сличан план требало би да буде примењен и од новца добијеног из процеса сукцесије бивше имовине СФРЈ, односно од продаје зграда и станова које ниједна држава није хтела да наследи, додаје лист, наводећи као пример да би само од стана у Њујорку, на Петој авенији, чија је вредност процењена на 1,8 милиона долара, Србији требало да припадне скоро милион.
„Новости“ прецизирају да у Канбери Србија у власништву има резиденцију, плац од 1.422 квадратна метра и зграду од 516 квадрата, „чија је књиговодствена вредност процењена на 38,3 милиона динара“, али да ти објекти већ годинама зврје празни.
С друге стране, указују „Новости“, Србија у том граду изнајмљује око 750 квадрата за амбасаду и резиденцију.
И у Вашингтону, пише лист, „Србија има плац од 960 и зграду од 900 квадрата, вредне 127,8 милиона динара“, али се и они не користе јер је потребно уложити значајна средства у обнову.
С друге стране, истичу „Новости“, Србија плаћа кирију за изнајмљивање амбасаде и резиденцијалног стана (око 700 квадрата).
Лист наводи да у Скопљу Србија у власништву има само монтажни објекат „Беско“, у који је смештено конзуларно одељење, а да се за потребе ДКП у том граду изнајмљује око 1.000 квадрата.
Када је реч о БиХ, „Новости“ наводе да Србија некретнине има само у Бањалуци — генерални конзулат и стан од око 1.500 квадрата, вредних 54 милиона динара, а да у Сарајеву рентира око 700 квадрата за амбасаду и резиденцијалне потребе.