Она је назвала ове покушаје „многобројним и вишестепеним".
Захарова је поменула случај са руским новинаром ком су америчке специјалне службе предложиле сарадњу. Име и радно место није навела.
„Радили су то прилично коректно, не кријући суштину ове сарадње, а када су бивали одбијени, покушали су да на други начин, преко подмућивања, психолошког притиска, а затим прешли на директне претње“, додала је она.
Према речима Захарове, представници специјалних служби су упали у њен лични простор, ван радног времена, са сличним приступом прилазили и члановима породице, људима који немају никакве везе са новинарством.
„Поново треба поставити питање о овом случају, не само америчким колегама, већ и читавој међународој заједници о притисцима без преседана на руске медије од стране САД“, рекла је она на брифингу.
Према речима Захарове, ради се, између осталог и о захтевима да се РТ региструје као страни агент.
Представница руског спољнополитичког ресора је навела да ће, ако се постави питање о врбовању у Стејт департменту „они рећи да су им ти случајеви непознати, да немају те информације“.
Зато ће, наставила је она, ово питање покренути министар иностраних послова Сергеј Лавров на састанку са државним секретаром САД Рексом Тилерсоном сутра у Бечу.
„Зато неће моћи да говоре како о томе немају информације и да не могу да коментаришу“, нагласила је Захарова.
Она је подсетила да је Русију недавно посетио представник ОЕБС-а за слободу медија Арлем Дезир.
„Желели бисмо да он обрати пажњу на ове недопустиве ситуације и извуче одговарајуће закључке“, додала је представница Министарства иностраних послова.