Поглавар Руске православне цркве је изразио наду у „праведно решавање питања будућности Косова и Метохије“, док је српски патријарх говорио о намерама Србије да се и даље бори за очување ове српске покрајина у саставу земље, истичући истовремено да Србија рачуна на помоћ Русије.
„Наша земља се упорно бори да сачува ту земљу у саставу наше државе. Ту земљу неправедно отимају од Србије. Наше снаге су мале и због тога нам је потребна помоћ братске Русије и Руске православне цркве“, рекао је патријарх Иринеј.
Поглавар Српске православне цркве се захвалио руском патријарху што прати ситуацију везану за Косово и Метохију, што је више пута посећивао ту земљу и што је имао прилику да се лично упозна са свим тешкоћама и искушењима са којима се суочава српски народ на Косову.
Он је такође захвалио поглавару РПЦ и за помоћ коју Руска црква пружа у украшавању Храма Светога Саве.
Руски патријарх је, с друге стране, нагласио да је украшавање београдског Храма један од приоритетних задатака, истичући да ће он бити симбол српско-руског братства.
„Колико ми је познато, купола је већ завршена, покривена мозаиком. У куполи је приказ празника Вазнесења Господњег, што је и небески заштитник града Београда, и то има своју јаку симболику. Надамо се да ће тај мозаик у Храму Светог Саве бити симбол нашег, српско-руског братства и пријатељства. Као што вам је познато, не својом кривицом, Русија је сада у једном посебном економском положају и без обзира на те околности, које нам ускраћују неке могућности, ми сматрамо да је украшавање катедралног Храма Светог Саве приоритетан и важан задатак“, рекао је патријарх Кирил.
Патријарх Кирил је нагласио да су односи Србије и Русије традиционално чврсти и да „ми чувамо јединство православља“.
„Кроз целу историју наши народи су увек били заједно, никада нисмо међусобно ратовали и увек смо се борили на истој страни. Ми заједно чувамо јединство православља и овај храм (на Врачару) заиста треба да постане симбол тог чудесног братства и узајамних односа двеју држава, двају народа и двеју цркава“, додао је руски патријарх.
Патријарх Кирил је упутио и речи похвале Подворју СПЦ у Москви, на чијем је челу епископ моравички Антоније, који, како је рекао, заузима изузетан положај у Москви и активно учествује у духовном животу као представник СПЦ.
„И изузетно је важно што се око владике Антонија окупљају Срби који живе у Русији и сматрам да то има велики значај за нашу и вашу цркву“, додао је поглавар РПЦ.
Патријарх Кирил је такође навео да исту улогу има и Подворје РПЦ у Београду, на чијем је челу отац Виталиј Тарасјев.
„Руски храм у Београду обједињује неколико генерација руске миграције, и у том храму се износе молитве за покој душа избеглица, односно Руса који су због трагичних догађаја током Револуције у Русији заувек напустили своју домовину, а молитве се такође износе и за војнике који су учествовали у Првом светском рату и, између осталог, бранили и штитили Србију“, рекао је руски патријарх.
Он је захвалио патријарху Иринеју и што редовно врши богослужења у руској цркви у Београду, чиме, како је казао, потврђује значај српско-руских веза.
„Посебно је значајан фактор у нашим духовним везама и размена студената. И сада су се створили бољи образовни услови у Русији и нашој цркви, јер су Академија у Санкт Петербургу, а такође и Московска духовна академија и још неке богословије наше Цркве добиле државну лиценцу, а то значи да се та диплома признаје у Русији“, рекао је патријарх Кирил.
Он је навео да данас на Московској духовној академији има пет студената из Србије, и још четири у Санкт Петербургу. Такође, има студената и из Црне Горе и Босне и Херцеговине.
„Заинтересовани смо да наставимо да шаљемо наше кандидате и студенте у Србију ради изучавања српског језика, српске културе и како бисмо се још боље упознали са духовним животом ваше цркве“, закључио је поглавар РПЦ.
Патријарх Иринеј сутра завршава посету Москви, где са представницима СПЦ борави од петка, поводом обележавања стоте годишњице успостављања Патријаршије у Руској православној цркви и устоличења првог патријарха московског и целе Русије — Светог Тихона, а где је дошао на позив руског патријарха Кирила.