У августу 2008. године новинари Би-Би-Сија су се спремали да направе интервју са Михаилом Сакашвилијем, а усред припрема тадашњем председнику Грузије је зазвонио мобилни телефон. Сакашвили је прекинуо разговор са новинарима, али камере нису биле искључене, па је тако снимљен моменат како председник у десној руци држи телефон, а у левој своју кравату. Крај кравате је ставио у уста и почео је да је жваће. Ти смешни кадрови су отишли у етар већ у наредном издању вести.
Руски психијатар Михаил Виноградов је непосредно после емитовања снимка тадашњег грузијског председника оценио да то што је Сакашвили жвакао кравату пред иностраним новинарима говори о његовој забринутости и губитку контроле над сопственим понашањем. Виноградов је тада истакао да ако страх и брига до те мере утичу на његово понашање, то значи да Сакашвили није сасвим психички здрава особа.
Пет година касније, стицајем готово невероватних околности, након свргавања легитимног председника Украјине Виктора Јануковича и доласка Петра Порошенка на чело државе, тада већ бивши председник Грузије је постао губернатор области украјинског града Одесе, која се налази на Црном мору. Штавише, он је тада добио и украјинско држављанство.
Том приликом, у мају 2015. године, Порошенко је изјавио да је Сакашвили „велики пријатељ Украјине, човек ког познаје већ 25 година, још из студентских дана, те да је доказао не само да има креативне идеје, већ и да уме да их спроведе у дело“.
Порошенко је клицао ефикасности Сакашвилија и величао је његове успехе у борби против корупције.
Једна од првих великих акција које је Сакашвили спровео на месту губернатора Одеске области било је уклањање ограде којом је један од локалних становника, али уз то и бивши посланик, препречио излазак на плажу обичним грађанима. Проблем је, међутим, био у томе што тиме није био решен проблем, јер су се ускоро на месту уклоњене ограде појавиле нова, наводно привремена ограда.
Следеће „велико дело“ је била реформа локалне полиције која се спроводила уз будно око америчких колега, који су у то име дошли из Калифорније. На обуци је учествовао и сам Сакашвили.
Без обзира на „успехе“ Сакашвилија, пар месеци након именовања, дошло је до жучне расправе пред председником Украјине. У децембру 2015. године, у вербалном дуелу, Сакашвили се супротставио тадашњем министру унутрашњих послова Украјине Арсену Авакову. Интересантно је да се Сакашвили готово увек расправља на руском језику.
Како „медени месец“ не траје дуго, тако ни Сакашвили није могао бесконачно да ужива у свим благодетима „украјинске добродошлице“. Крајем јула 2017. године Порошенко је одузео држављанство Сакашвилију, јер је он наводно, како су тада објаснили из канцеларије украјинског председника, предао надлежним органима нетачне информације при изради пасоша. Није било прецизирано о каквим информацијама се ради.
Касније, у септембру 2017. године, Сакашвили је покушао да уђе у Украјину како би поново затражио држављанство које му је одузео украјински председник. Пошто није успео да пређе пољско-украјинску границу возом, на импровизованој прес-конференцији у пољском граду Пшемислу саопштио је да је одлучио да се врати првобитном плану и границу пређе преко прелаза „Краковец“. У својој намери је успео и границу је прешао у пратњи својих присталица.
Прошлог месеца званични органи Украјине су објавили да имају намеру да депортују Сакашвилија до краја године, пренели су тада украјински медији. Неименовани извор је додао и да би највероватнији разлог за депортацију Сакашвилија могло да буде кршење имиграционог законодавства Украјине. Међутим, рекло би се да је заправо разлог то што се Порошенку није допала Сакашвилијева изјава да је, ако буде потребно, спреман да постане премијер. Бивши грузијски председник је у међувремену чак основао украјински опозициони „Покрет нових снага“.
„Украјини су хитно потребне нове власти, нова влада. Ту владу морамо да формирамо заједно. Спреман сам да то учиним заједно са вама. Спреман сам да преузмем лидерску позицију у овом процесу са вама, спреман сам да станем на чело владе, уколико то буде било потребно“, поручио је својим присталицама Сакашвили пре пар недеља на митингу испред Врховне раде Украјине.
Порошенко пак сматра да је прави циљ организатора протеста да дестабилизују ситуацију у Украјини, а државни тужилац те земље Јуриј Луценко оптужио је Сакашвилија и његове присталице да спремају државни удар и да добијају новац из иностранства.
Ситуација је кулминирала овог јутра, када су припадници украјинске полиције ухапсили бившег председника Грузије Михаила Сакашвилија на крову његове куће у Кијеву.
Сакашвилија су његове присталице успеле буквално да отму од полиције и да заједно с њим организују нове протесте у Кијеву. Најневероватнији обрт у тој причи је верзија украјинске агенције УНН, која је, позивајући се на изворе, јавила да је претрес извршен због сумње да протестне акције у којима учествује Сакашвили финансира окружење бившег председника Виктора Јануковича. Наставак ове приче свакако следи.