Лавров је рекао да је састанак био прилично дуг и да је трајао око сат времена.
„Посебну пажњу посветили смо спровођењу споразума који су утврђени у изјави председника Путина и Трампа, која је усвојена у Да Нангу на маргинама самита АПЕК-а. Конкретно смо разговарали како се одвијају контакти на линији наших министарстава за спољне послове и на линији војних званичника на терену“, рекао је руски министар новинарима.
Лавров је изјавио да је на састанку са Тилерсоном поздравио наставак преговора о Сирији, али је додао да Русија и САД имају много противречности о Украјини и Сирији.
„Поставили смо нека питања која захтевају објашњење у смислу онога што се дешава, укључујући и потребу да се спрече акције које би доводиле у питање и угрожавале нашу заједничку посвећеност суверенитету и територијалном интегритету Сирије“, истакао је руски министар.
Лавров је додао да су Тилерсон и он „поздравили наставак Женевских преговора“.
Шеф руске дипломатије питао је државног секретара САД да објасни одлуку Вашингтона о пресељењу Амбасаде у Јерусалим.
„Тражили смо да објасни које последице тог корака Американци виде за напоре који се предузимају под окриљем Уједињених нација у оквиру ’квартета‘ међународних посредника“, рекао је Лавров након састанка у Бечу са Тилерсоном.
Министар спољних послова Русије нагласио је да Москва жели да скрене пажњу на забринутост арапских и муслиманских земаља, Лиге арапских држава и Организације исламске сарадње због тога што би ова одлука могла да угрози решавање ситуације на Блиском истоку.
Москва је, такође, забринута због покушаја да руска иницијатива о мировним снагама УН у Донбасу буде преврнута наопачке, рекао је руски министар.
„Што се тиче Украјине, објаснили смо да не постоји алтернатива Минским споразумима и затражили смо од америчке стране да потврди да има исти став. Надам се да ова потврда заиста одражава садашње стање ствари у Вашингтону, јер смо забринути због покушаја да се наопачке преврне наша иницијатива о слању чувара УН за безбедност мисије ОЕБС-а“, рекао је руски министар иностраних послова.
Лавров је додао да је на састанку са америчким државним секретаром разговарао о новој америчкој стратегији о Авганистану, коју Русија сматра нереалном.
Коментаришући дешавања на Којреском полуострву, Лавров је изјавио да је неопходно зауставити вртлог провокација у вези са ситуацијом у Северној Кореји.
„Разговарали смо о стању ствари на Корејском полуострву. Овде су наши ставови непромењени. Убеђени смо да морамо зауставити вртлог конфронтација, авантура, провокација. Објаснили смо како видимо могућност реализације руско-кинеске мапе пута за смањење тензија и стварање услова који би омогућили почетак преговарачког процеса у било којем формату који би одговарао заинтересованим странама. Знамо да Северна Кореја првенствено жели да разговара са Сједињеним Америчким Државама о гаранцијама своје безбедности. Спремни смо да то подржимо и спремни смо да учествујемо у подржавању таквих преговора. Наше америчке колеге и Рекс Тилерсон су то чули“, закључио је Лавров.