Он је навео да неки важни документи о хуманитарној проблематици, који је требало да буду планирани у оквиру Савета министара иностраних послова земаља ОЕБС-а, нису усвојени, „пре свега, због неконструктивног става низа земаља“.
„Већ четврту годину тај став не дозвољава да се усагласи одлука о борби против христофобије и исламофобије, као и декларација коју је Савет министара иностраних послова 2014. године усвајао ради борбе против антисемитизма. Тежњу да се избегне осуђивање напада на хришћане и муслимане у Европи наши западни партнери покушавају да објасне неопходношћу генеричких позива на свеопшту толерантност. Сматрам да је то апсолутно недовољно, то је ’нојевско понашање‘“, рекао је Лавров током сусрета с новинарима након 24. седнице Савета министара иностраних послова земаља ОЕБС-а у Бечу.
Он је додао да је јуче, заједно с министром иностраних послова Мађарске Петером Сијартом, одржао специјално саветовање на маргинама скупа, посвећено угрожавању хришћана, где је на конкретним чињеницама указано на то колико је снажан тај проблем.
„И Европа са својим хришћанским коренима, наравно, не треба да остане по страни у одбрани права припадника своје вере“, додао је Лавров.