„Захваљујући потписивању споразума пре 30 година успели смо да ставимо тачку на 'трку у наоружању', а можда чак и да спречимо нуклеарни рат. Нажалост, друга страна у овом споразуму периодично покушава да ову тачку претвори у запету, што тајно нарушавајући споразум, што отворено саопштавајући да ће ускоро иступити из њега“, рекао је Бондарев.
Према његовим речима, Русија има чиме да одговори, јер њене техничке могућности омогућавају да се у најкраћем року за војску припреми још моћније оружје.
Сенатор је нагласио да је Споразум РСМД и даље неопходан.
„Чак и сада, у кризним међународним околностима, он представља гаранцију за макар и делимично обуздавање читавог низа претњи од потенцијалног противника. Не свих, али макар неких“, рекао је он.
Споразум о ракетама средњег и малог домета потписан је 8. децембра 1987. године током посете совјетског лидера Михаила Горбачова Вашингтону.
Стејт департмент је раније саопштио да су САД и даље привржене Споразуму РСМД и да су спремне да обуставе истраживачки рад у овој области уколико Русија буде поштовала одредбе документа.
„Администрација САД је чврсто уверена у то да Сједињене Америчке Државе не могу да седе скрштених руку док Руска Федерација и даље развија војне системе који су противни Споразуму. Иако ће САД наставити да траже дипломатско решење, предузећемо економске и војне мере усмерене на то да подстакнемо Руску Федерацију да се врате поштовању споразума“, саопштила је портпаролка Стејт департмента Хедер Наверт.