Генерално посматрано, кад је Доналд Трамп победио на америчким председничким изборима, било је, према мишљењу аналитичара Драгомира Анђелковића, јасно да ће променити однос према Израелу и да ће америчко-израелски односи поново кренути узлазним путем.
Није велико изненађење
Тешко је рећи, прецизира тај аналитичар, да се конкретно могло очекивати да председник САД призна Јерусалим за престоницу Израела, али је било очекивано поновно побољшање односа као што је постојало за време неких ранијих администрација.
„Обамина администрација је направила неку врсту дисконтинуитета, вероватно би Хилари Клинтон то наставила да ради да је изабрана, док се Трамп вратио на старо — на максимално добре односе Вашингтона и Израела“, сматра Анђелковић.
Отуда је логично, додаје он, да се у контексту тога повлаче разни пријатељски потези. И то је нешто што је очекивано, нешто што је и логично с обзиром на савезништво двеју земаља.
У Америци се сад, констатује Анђелковић за Спутњик, подиже озбиљна паника око руског утицаја на изборе, и диже се око тога свега прашина, али је он уверен да је то само манифестација русофобије, згодан начин да се нападне Русија, чак и за резултат америчких избора.
Добро знамо, напомиње саговорник Спутњика, да Русија нема механизме за озбиљан утицај на америчке изборне процесе, не постој јак руски лоби, руски медији који су створени ипак нису такви да би имали значајнију улогу у победи једног кандидата, те је отуда, подвлачи Анђелковић, смешно и говорити о Русији као фактору који се мешао у америчке изборе.
Учити на доброј пракси Израелаца
„Ако је неко допринео Трамповој победи, то је израелски лоби, јер се претходна администрација Барака Обаме удаљила од Израела. С друге стране, Трамп је имао сјајне односе са Израелом и израелским лобијем. Отуда су они имали разлога да стану иза Трампа“, сугерише Анђелковић.
У америчкој политици је то потпуно легитимно, наглашава он, јер су САД држава где функционишу како пословни тако и политички и разни други лобији, и потпуно је легитимно да неко, кад жели да се његова идеја или интерес заштити, покуша да то реализује преко свог лобија.
„Отуда мислим да су Израелци ти од којих треба учити како се те ствари раде, а показало се и на овим последњим изборима да знају да их раде и да су постигли ефекат. Међутим, у Америци се не прича о тој истини већ се лажно оптужује Русија за нешто где, и да је хтела, није много могла да уради“, закључује Анђелковић.