Хемијска храброст, џихад дрога, „каптагон“ — све су то жаргонски називи за синтетичку дрогу којој творци стално мењају хемијски састав, јавља РТС.
Доктор Милан Зарубица, који је недавно ухапшен у Македонији, био је најбољи у томе, самим тим и најтраженији у круговима кријумчара и препродаваца „каптагона“.
„Ова акција је светских размера зато што смо спречили да доктор Зарубица произведе више таквих лабораторија, формира мрежу лабораторија како овде, тако и у Турској и на Блиском истоку. ’Каптагон‘, односно синтетичка дрога је присутна како у свету тако и код нас. Размере и капацитете схватите, како је популарнији свету, тако ће бити популаран и код нас“, каже Дејан Миленковић, начелник Одељења УКП.
„Каптагон“ заправо није нова дрога. Још шездесетих година прошлог века се користио као лек за нарколепсију. Данас се доводи у везу са тероризмом. Медији су преносили да је пронађен код одговорних за нападе у Паризу и Тунису.
„Зову је још и дрога за супер-ратнике зато је она толико интересантна посебно на Блиском и Средњем истоку где се мисли да подиже борбеност, храброст, да побољшава будност, да смањује апетит и умор, а заправо код акутних предозирања неким мањим или средњим дозама долази до екстремне агитираности, агресивног и суицидалног понашања, грчева мишића, убрзаног срчаног рада и повишеног притиска“, објашњава Славица Вучинић, начелница Националног центра за контролу тровања ВМА.
„Каптагон“ брзо развија физичку и психичку зависност, али и хроничне психијатријске поремећаје — психозу, агресију.
„Све терористичке организације користе наркотике пре свега за своје финансирање и финансирање својих противзаконитих делатности, а са друге стране употребљавају их за своје припаднике нарочито пре њиховог ангажовања за извршење сложених терористичких напада, нарочито самоубилачких напада“, каже Милан Мијалковски, пензионисани професор Факултета за безбедност.
„Србија је сада на тој траси кретања, проласка синтетике, нисмо ту, тако да кажем, у производном процесу, за производњу се проналазе државе где могу да се инсталирају такве лабораторије“, каже Дејан Миленковић.
Сумња се да производња те дроге цвета у Бугарској, Чешкој, Мађарској, Пољској и Румунији и да се Блиски исток снабдева „каптагоном“ управо из тих лабораторија.