Цена је доста висока (ове зиме чак 2.000 динара за килограм на пијаци), тако да је исплатива за гајење.
Њен узгој није компликован, уколико јој се обезбеди оно што захтева. Код нас се највише гаје сорте рига и колтивата, пише „Агроклуб“.
Рукола може директно да се сеје у земљу. Најбоље успева на добро дренираном земљишту, али воли пуно влаге, па захтева често заливање. Потребно је избећи лако песковита и средње тешка земљишта. Одговарају јој земљишта пХ 6-6,5.
„Из тог разлога, потребно је предсетвено ђубрење са 60-80 кг/ха азота, 60-80 кг/ха фосфора и 100-120 кг/ха калијума. Ово би требало обавити чим земљиште буде спремно за обраду у пролеће или, још боље, припрема земљишта у јесен. Основна обрада се изводи на дубину од 20 центиметара, а нарочито треба обратити пажњу на површинску припрему“, саветује дипл. инжењер Драган Мијушковић из ПСС Јагодина.
Рукола воли хладно време и отпорна је на мраз. За њену сетву је потребно су дневне температуре изнад четири степена. Најбоље расте на сунчаном месту, али толерише и хладовину. Уколико наступе високе температуре, потребно је обезбедити засену.
„Семе би требало посејати на дубину од 0,6 цм до 1 цм и са размаком између редова 15 цм — 30 цм, а између биљака у реду треба да буде 5-10 цм. За један хектар потребно је 1,5 кг — 2 кг семена“, каже Мијушковић.
Нега се састоји од међуредне обраде и редовног наводњавања.
Берба почиње месец и по до два након сетве. Чупају се лисне розете. Након тога на истим местима рукола наставља да расте и после неког времена се опет бере.
Принос руколе по хектару је 20.000 килограма.