Како каже, изјава руског председника Владимира Путина о томе да Трамп није у могућности да реализује своја предизборна обећања јер га у томе ограничавају унутрашње струје представља само очигледни пресек стања, с обзиром на то да у Америци не постоји никакав консензус на државном нивоу око многих кључних питања.
„Трамп је стално под једном врстом унутрашње опструкције, а како сад ствари стоје, то стање ће се само наставити“, мишљења је Гајић.
Говорећи о будућем утицају Трампа, Гајић тврди да ће америчком председнику бити у будућности веома тешко да спроводи своју вољу кроз законодавну власт, што је последица последњих избора у Алабами, али и чињенице да му ни читава странка није лојална.
Упитан да ли ће до евентуалне нормализације односа између Русије и САД уопште доћи, што је такође једно од Трампових предизборних обећања, Гајић каже да је мало вероватно, па чак и на симболичном нивоу.
„Упркос томе што се види да одређени степен разумевања по питању Блиског истока постоји, билатерални односи су врло ровити. Ставови САД су веома непоуздани због унутрашњих проблема у тој земљи, самим тим не очекујем никаква побољшања у наредних неколико година“, истиче он.
Гајић напомиње и да је овај став демонстриран и у недавној одлуци Међународног олимпијског комитета да Русији не дозволи учешће на Зимским олимпијским играма због допинга.
„То је политичка игра и суштински се ништа неће променити“, закључује Гајић.
Подсетимо, демократа Даг Џонс победио је на изборима за амерички Сенат у Алабами, чиме је постао први демократски сенатор из те савезне државе после 25 година. Џонс је са 51 одсто гласова победио републиканца Роја Мура.