Он је на седници Савета безбедности УН истакао да у периоду Олимпијских игара све земље треба да се посвете трагању за политичко-дипломатским решењима корејске кризе.
Зимске олимпијске игре биће одржане у јужнокорејском Пјонгчангу од 9. до 25. фебруара.
Руски дипломата је позвао САД да се суздрже од нових војних вежби које су планиране у области Корејског полуострва, а Северну Кореју да прекине ракетна и нуклеарна испитивања.
Он је нагласио да је Москва спремна за „ближу сарадњу са свим партнерима ради што бржег решавања проблема Корејског полуострва јединим могућим средствима — политичко-дипломатским“.
Небензја је оценио да ће Пјонгјанг тешко одустати од свог ракетно-нуклеарног програма док год буде видео директну претњу за своју безбедност и додао да Москва забринуто прати опасан развој ситуације на Корејском полуострву.
„Позивамо севернокорејске власти да обуставе своје забрањене програме и да се врате Споразуму о неширењу нуклеарног наоружања и контроли Међународне агенције за атомску енергију у својству ненуклеарне државе“, изјавио је Небензја.
Према његовим речима, неприхватљиве су ситуације попут оне у којој нова ракета, без икаквог упозорења, полеће са севернокорејске територије, доводећи у неизмерну опасност животе обичних грађана, укључујући и морски и авио-превоз у региону.
„Јединствени смо у осуди провокационих ракетно-нуклеарних активности Пјонгјанга, које су у последњих годину и по дана добиле опасну динамику“, рекао је Небензја.
„Без преувеличавања се може рећи да је свет у овом региону у озбиљном искушењу, а опасност од прерастања конфронтације у ужарену фазу никад није била већа. Војна реторика, праћена несмотреним одмеравањем снага, довела је до тога да су у целом свету озбиљно почели да нагађају да ли ће бити рата или не. Као што је познато, у условима такве напетости један непромишљени или погрешно протумачени корак може довести до жалосних последица“, саопштио је руски дипломата.
Небензја је истакао да последња дејства Америке изазивају сумњу у њену приврженост мирном решавању севернокорејског проблема.
„Денуклеаризација Корејског полуострва немогућа је без заједничке нормализације војно-политичке ситуације, одустајања од јачања војне инфраструктуре, укључујући размештање елемената глобалног система противракетне одбране САД, као и смањење обима маневара и стварање атмосфере поверења међу државама Североисточне Азије“, изјавио је Небензја.
Он је констатовао да се у последње време запажа супротна слика: на два и по месеца тишине из Пјонгјанга Вашингтон и његови савезници одговорили су одржавањем нових маневара и вежби у близини граница Северне Кореје у октобру и децембру, као и увођењем једностраних санкција и укључивањем Северне Кореје у ред држава-спонзора тероризма.
„Сви ти кораци приморавају нас да се замислимо у вези с искреношћу америчких саопштења о наклоњености мирном решавању кризе у вези са Северном Корејом“, рекао је дипломата.