Поводом најаве заменика косовског премијера Енвера Хоџаја да ће током овог месеца, а најкасније у јануару 2018. године, Косово поднети захтев за чланство у СЕ, Дачић је рекао да нема основа да захтев за пријем буде разматран и поручио је да ако Косово, због тога што га је велики број земаља Европе признао, буде примљено у Савет Европе то ће бити политика силе.
„Србија ће и те како знати да процени такав однос неких земаља“, рекао је Дачић за Танјуг.
Истакао је да је захтев Косова у супротности са базичним правним принципима за чланство у међународним организацијама и резолуцијом Савета безбедности УН 1244.
Такав захтев, додаје, био би у контрадикторности са Статутом Савета Европе и статусно неутралном политиком организације према Косову и Метохији, као и са мишљењем правне службе СЕ из 2008. године.
„Косово не испуњава базичне принципе и стандарде СЕ у погледу заштите људских права, демократије и владавине права због чега нема основа да захтев за пријем буде разматран“, сматра Дачић.
Он је назначио да је захтев за чланство супротан и принципу из Члана 1 Статута Савета Европе, јер подрива јединство организације, пошто 13 чланица није признало једнострано проглашену независност Косова.
„Тиме би био угрожен и дијалог између Београда и Приштина, што је од суштинског значаја за стабилност региона“, закључио је Дачић.