„Требало би да спроводимо директну дипломатију, као и санкције. Ово је наша политикa која се заснива на притиску и ангажовању и желимо да се ангажујемо у притиску и дипломатији“, рекао је Јун новинарима у Бангкоку, пренео је Ројтерс.
Он је истовремено изразио наду да ће Пјонгјанг прихватити дипломатску понуду америчког државног секретара Рекса Тилерсона за преговоре без предуслова, иако је ту понуду оспорила Бела кућа, наводи АП.
„Мислим да је оно о чему је Тилерсон говорио да ми желимо дијалог с њима. Отворени смо за дијалог и надамо се да ће они пристати на дијалог. Хајде да видимо како ће одговорити. Пун сам наде да дипломатија има велики пут да пређе пре него што се размотре било какви даљи кораци“, рекао је Јун.
Након што је Тилерсон предложио отпочињање директних преговора са Пјонгјангом, било када и без предуслова, званичник Беле куће поручио је да не може бити преговора са Северном Корејом док та земља „значајно не побољша своје понашање“.
„С обзиром на најновију ракетну пробу Северне Кореје, јасно је да у овом тренутку није време (за преговоре)“, рекао је Ројтерсу портпарол Савета за националну безбедност Беле куће.
И из Стејт департмента поручили су да ће САД бити отворене за разговоре са Северном Корејом „када буде право време“, али до тога не може сада доћи, јер Пјонгјанг није показао знак да је спреман да обустави своје ракетне и нуклеарне пробе.
Међутим, Тилерсон није изричито поставио замрзавање проба као услов за отпочињање преговора, већ је рекао само да би било „тешко разговарати“ ако Пјонгјанг одлучи да тестира још неку направу усред преговора и да би био потребан „период тишине“ како би преговори били продуктивни, примећује британска агенција.
Тилерсон је недавно изјавио да су САД „спремне да разговарају кад год то одговара Северној Кореји“.
„Спремни смо да први састанак одржимо без предуслова“, поручио је амерички државни секретар.
Танјуг