00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ВЕСТИ (реприза)
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Зашто је Трамп хитно затражио помоћ од Путина

© AP Photo / Alex BrandonПредседник САД Доналд Трамп током телефонског разговора са премијером Аустралије Малколмом Тернбулом
Председник САД Доналд Трамп током телефонског разговора са премијером Аустралије Малколмом Тернбулом - Sputnik Србија
Пратите нас
Само неколико сати после велике конференције за штампу Владимира Путина, амерички председник Доналд Трамп позвао је руског лидера да му се захвали на признавању економских успеха САД и да са њим разговара о ситуацији са нуклеарним програмом Северне Кореје, као и о актуелним питањима билатералних односа.

У Москви тај позив махом позитивно оцењују, а руски политиколози кажу да Трамп сасвим сигурно схвата да је Русија кључни играч у решавању кризне ситуације Северне Кореје, баш као и Кина, с обзиром на то да су управо Москва и Пекинг предложили руту пута за излазак из те кризе.

Председнци Русије и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, на самиту АПЕК-а у Вијетнаму - Sputnik Србија
Путин и Трамп телефоном о Северној Кореји и билатералним односима

Аналитичари такође сматрају да тај телефонски разговор, који су се догодио на иницијативу америчке стране, показује да су у Белој кући и Стејт департменту свесни да се ситуација око Северне Кореје не може решити без активног учешћа Русије и њене помоћи.

Дмитриј Журављов, директор Института за регионалне  проблеме, сматра да је Трампов позив заправо „позив за помоћ“ Путину, с обзиром да је Америка ушла у ћорсокак кад је реч о Северној Кореји.

„То је традиција у односима Русије и САД: они увек прате шта говоре лидери земаља и подразумева се да су Американци пратили Путинову конференцију за штампу. Тешко да је Трамп седео поред телевизора и гледао, али његови сарадници из Беле куће или Стејт департмента све то прате. А Путин је поручио — јесте ли ви људи нормални? Ви нас стављате у исти кош са Северном Корејом, а потом тражите да решавамо севернокорејски проблем. Видимо, чули су нас. Ради се о томе да су САД покушавале да традиционалним методама, у стилу из педесетих година прошлог века, заплаше Северну Кореју, а онда су ушли у ћорсокак. Чињеница је да се Пјонгјанг не може застрашити, њихов менталитет је другачији. И, Американци се сада надају да ћемо их ми извући из ћорсокака, као што смо их изводили из иранског ћорсокака везаног са њиховим нуклеарним програмом. И управо је сада тај тренутак: у САД су схватили да Русија неће деловати само ради њихових интереса и да ће Москва спроводити балансирану спољну политику. САД су решиле да се активирају и позив Трампа је први корак ка томе“, каже Дмитриј Журављов, директор Института за регионалне проблеме.

Политиколози оцењују да је Трампов позив „добар знак“, али такође сматрају и да је Путин са конференције у Москви послао јасан сигнал Вашингтону.

Годишња прес-конференција руског председника Владимира Путина - Sputnik Србија
Путин: Русија и Америка не треба да насрћу једна на другу као животиње (видео)

„Посебну пажњу бих скренуо на тон којим је Путин говорио о Трампу. Није било никаквих приговора, нити напада. Путин је истакао Трампова достигнућа и, што је веома важно, истакао је успехе у америчкој економији, који су се догодили великим делом захваљујући Трамповој администрацији. Путин је дао до знања да је спреман за изградњу дијалога, а може се рећи и да је пружио Трампу маслинову грану, која је симбол мира“, сматра политиколог Јуриј Светов.

Телефонски разговор двојице председника руски политичари оцењују као позитиван сигнал, али сматрају да је преурањено доносити закључке. Они на то гледају као на прилику да „чују једни друге“.

С друге стране, званична Москва схвата да на председника САД велики утицај има амерички естаблишмент. О томе је, између осталог, и током конференције за штампу говорио руски председник, који је рекао да Трамп није у могућности да реализује своја предизборна обећања јер га ограничавају у намери да побољша односе са Русијом.

Путин је, говорећи о наводној вези Трампове кампање са Кремљом, рекао да су њу измислили Трампови противници, а да ти људи нису свесни да подривају сопствену државу и показују непоштовање према оним Американцима који су гласали за Трампа.

„Ми јако добро разумемо да се Трамп налази између чекића и наковња. На њега озбиљне притиске врше конгресмени, међу којима и даље има много скептика који не желе да се нормализују односи са Русијом. Одређени напредак у односима Москве и Вашингтона је направљен, али је проблем што актуелна администрација свеједно прати тренд који је постављен још за време Буша Млађег и посебно активно подржан у Обамино доба“, каже Александар Гусев, директор Института за стратешко планирање и прогнозирање.

Председник Русије Владимир Путин - Sputnik Србија
Пушков: Америка победила? А где је Трамп јуче у Сирији?

Одговарајући на питање шта значе пријатељски разговори, када увек после њих следе санкције, експерт каже да је то парадоксална ситуација, али да санкције не морају бити сметња у поправљању односа Русије и САД.

„Не треба живети у илузији да ће санкције укинути, али парадокс је у томе што то неће спречити да се односи постепено нормализују. За то је заинтересован Трамп и он није усамљен у томе. Подсетићу да је амандман Џексон–Веник, који је ограничавао трговину са Совјетским Савезом а затим и Русијом, био на снази 40 година, а све то нас није спречавало да паралелно потписујемо важне договоре, који се, на пример, тичу ограничења на коришћење различитог ракетног наоружања“, закључио је Гусев.

Подсетимо, Путин је током конференције за штампу рекао да се он и Трамп ословљавају по имену и да би са њим могао да пређе на „ти“.

На питање новинара шта мисли о резултатима које је Трамп постигао откако је преузео функцију председника САД, Путин је одговорио да није на њему да о томе суди, али да види значајна постигнућа Трампове администрације.

Он је обратио пажњу на то да инвеститори имају поверење у САД, и то је важан показатељ.

Руски председник је нагласио да Трампов рад треба да оцени амерички народ и изразио је наду да ће две земље нормализовати односе, што је у интересу оба народа.

„Русија и САД не треба да се бацају једна на другу као звери, већ треба да науче да извлаче поуке и иду напред“, рекао је руски председник.

Што се тиче Северне Кореје, Путин је рекао да Русија не признаје њен нуклеарни статус, а да су САД провоцирале Северну Кореју да се повуче из споразума.

Он је навео и да су САД најављивале да ће престати са војним вежбама близу Северне Кореје, али се то није десило и позвао је обе стране да зауставе раст тензија, јер би ескалација, како је упозорио, могла да доведе до катастрофе.

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала