Заједничко предузеће „Гас-реса“ и „Гаспром СПГ технологије“ биће вредно око 70 милиона евра, а биће изграђено у Зворнику, рекао је председник Српске Милорад Додик, након потписивања споразума и писма намере. Седиште будуће фабрике биће у Бањалуци.
Потписивању споразума и писма намере присуствовали су председник Републике Српске Милорад Додик, председница Владе Републике Српске Жељка Цвијановић, министар индустрије, енергетике и рударства Петар Ђокић и министар за економске односе и регионалну сарадњу Златан Клокић.
Потписивању је присуствовао и амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов.
Председник Српске је рекао да овај догађај представља доказ успешне сарадње са компанијама из Руске Федерације, али и са Русијом у целини.
„Ово је и доказ високог поверења, јер је ово прва фабрика те врсте која ће се градити у Зворнику и обезбедиће додатну енергетску сигурност не само грађанима Српске, њеној индустрији и јавним установама, него и читавом региону. Верујемо да примена нових технологија омогућава приближавање јефтинијој енергетској компоненти“, нагласио је Додик.
У заједничком предузећу део власништва имаће „Гас-рес“, а све се одвија у оквиру „Гаспромове“ компаније која обезбеђује финансијског партнера и технологију.
Фабрика у Зворнику
Додик је појаснио да ће се фабрика градити у Зворнику, јер је тамо гасовод и да ће гас који долази из Русије бити коришћен као основна сировина за ту фабрику, а да ће укупна улагања износити 70 милиона евра, као и да ће се у њој запослити десетине радника.
„Ово је пилот-пројекат и колико смо ми спознали, реч је о енергији која ће бити неколико пута јефтинија него што су то сада познати облици енергије и за грејање и за топлане и за електричну енергију. Сада у том погледу треба развити и одређене системе, и то почињемо већ у јануару када се формира заједничко предузеће“, истакао је Додик.
Седиште новог предузећа биће у Бањалуци, а следи избор локације за фабрику у Зворнику, за коју је већ урађен пројекат и обезбеђена средства.
Технологија и у аутобусима
Председник УО „Гаспром СПГ технологије“ Алексеј Константинович Кахидзе навео је да се њихова технологија течног гаса активно развија широм света и да је то пре свега еколошка технологија, која се може крстити свугде где „нема доста електричне енергије и грејања“.
„Надам се да ће наша заједничка сарадња бити брза и успешна у наредном периоду и да ће вам наша технологија помоћи у решавању проблема недостатка електричне енергије, грејања и надам се да ће доћи до коришћења наших технологија у превозу грађана аутобусима“, навео је Кахидзе.
Извор: РТРС