Округле лопте леда пречника око десет центиметара запалиле су друштвене мреже ове недеље након што су се на Инстаграму појавиле фотографије снимљене близу северног руског града Санкт Петербурга.
Корисници друштвених мрежа у Русији у старту су почели да збијају шале о мистериозним лоптама, уз коментаре да је неко у том крају учествовао у масовном грудвању, или упоређујући лопте са брусницама преливеним шећером, или да је реч о икри китова коју су избацили на обалу.
Вест о чудном феномену су пренели бројни западни таблоиди, укључујући и британски „Дејли мејл“. Корисници интернета са запада су имали своје теорије о томе како су настале лопте. Један се нашалио да су лопте оставили „снежни људи који су пали са литице“, други је сугерисао да су препловиле океан после отказане борбе грудвама у Њу Џерзију. „Мора да је сезона штројења Снешка Белића“, написао је један весељак.
Шаљивџије склоне теоријама завера сматрају да је реч о новој руској „подлости“. „Ово је очигледно комунистичка завера“, написао је један. „Путин очигледно контролише време како би утицао на резултате америчких избора 2016. Такође, мислим да је технологија којом су хаковани избори скривена у леду“, оценио је други. „Ово је руска верзија Хладног рата“, написао је трећи. „То није изненађење, годинама је познато да Руси имају ледене лопте“, написао је четврти, док се пети нашалио: „Ово су остаци испловили после велике руске морнаричке вежбе… оних који су изгубили у грудвању“.
Наравно, неколико корисника покушало је озбиљно објаснити феномен. „Нема мистерије, таласање, хладноћа и ветар, често се то догађа на Великим језерима“, написао је корисник из САД, из региона Великих језера. „Моја најбоља претпоставка? Вода је била сувише хладна да би се санте леда брзо отопила“, написао је други. Повела се и полемика да ли је овај феномен последица цурења нафте или неког другог еколошког проблема.
Раније је Генадиј Граховски, асистент на руском Државном метеоролошком факултету у Санкт Петербургу рекао „Каналу 5“ да се ледене лопте јављају у комбинацији замрзнуте морске воде и лоших временских услова.
„Током замрзавања, морска вода пролази кроз три фазе. Прва се зове бљузгавица — реч је о фино гранулираном леду који плива по површини. Ако је море мирно, бљузгавица се претвара у непрекидну ледену плочу. Ако су таласи јаки претвара се у грумење, што је резултат и ове лоптасте формације“", рекао је Граховски.
Упркос научном објашњењу, изгледа да су корисници интернета, и у Русији и на западу, склонији теоријама завере.