Он „сулудом доследношћу“ назива „логику Мадрида да ће, ако призна Косово, престати да води конзистентну политику“.
У интервјуу за „Политику“, Веслау је, на констатацију новинарке да би „Мадрид стварно испао лицемеран ако би се борио против сепаратизма у Шпанији, а подржавао га другде“, одговорио одрично.
„Не би, јер су Каталонија и Косово два сасвим различита случаја. Шпанија не успева да направи суштинску разлику између њих и показује да није у стању да разликује легитимне захтеве за самовладом од сепаратизма. Тиме ненамерно сигнализира да и Каталонија можда има разлог да тражи независност“, казао је Веслау.
Он је оценио да се „на Косову водио рат, а Приштину је признало око сто држава, па нема никаквог смисла што Мадрид упорно гура Косово и Каталонију у исти кош, поручујући, а да то и не зна, да би и Барселона могла да има право да се отцепи“.
„Зато мислим да би рационална одлука за Шпанију била да призна Косово и каталонским сепаратистима поручи да немају право да као косовски Албанци траже државу, да је ситуација у Каталонији сасвим другачија и да Мадрид има свако право да тамо и даље влада“, рекао је Веслау.
„Политика“ наводи да је Веслау аутор текста Европског савета за спољне послове, који окупља више од 160 бивших европских председника, премијера и министара и садашњих парламентараца, пословних људи и јавних интелектуалаца, а у којем се тврди да би признавањем Косова Шпанија ојачала, а не ослабила своје позиције у очувању Каталоније.
У том тексту Веслау износи и тврдњу да је за Србију неизводљиво да врати Косово, а на констатацију новинарке да „влада у Београду тврди да није тако“, он каже да „у четири ока иза затворених врата, представници српских власти показују да врло добро знају да је Србија изгубила Косово“.
На питање зашто онда говоре другачије, он оцењује да је то делимично и због тога што не знају како да то саопште јавности.
Веслау тврди и да српска влада нема илузије да ће вратити Косово, али да жели да га „употреби да би добила што више у преговорима“ са Европом.