База тог древног храма Астека је, како се наводи, чак четири пута већа него она пирамиде у Гизи, а запремина двоструко већа, пише тај портал.
Није познато, напомиње се, ко је саградио тај тајанствени објекат, чија се старост процењује на око 2.300 година, али је сигурно да је материјал од којег је изграђена помогао да пирамида остане сакривена, барем њена величина.
Хернан Кортес, који је 1519. године извршио инвазију на древни град Чолули, ту пирамиду није ни приметио, а локално становништво је објекат открило тек 1910. године, иако је дугачка 450 метара, колико и девет олимпијских базена, и висока 66 метара.
Све до почетка 20. века, та највећа пирамида на свету, била је скривена испод густе вегетације.
Данас је пирамида позната под именом „Планина коју је направио човек“. Црква која је на њеном врху настала је пре 500 година.
Врло мало се зна о тој пирамиди. Сматра се да је изградња почела 300. година пре Христа, али не зна се ко ју је изградио. У каснијим истраживањима откривено је да на том месту заправо постоји шест пирамида, које су грађене једна изнад друге.
За градњу су коришћене цигле, направљене мешањем блата са другим материјалима, попут песка или сламе, које су се онда пекле на сунцу.
У сувој клими, те цигле су изузетно издржљиве, трају хиљадама година. Али у влажном Мексику, то је била плодна платформа за тропску џунглу.
Пирамида се може истражити путем мреже тунела саграђених почетком 20. века, а град се 500 година након Кортеса суочава са новом инвазијом — туристима.
Данас је та пирамида највећи споменик икад саграђен, а по структури подсећа на пирамиду Сунца у Теотихакану. У близини пирамиде пронађено је око 400 гробова, по чему се може закључити да је то било нека врста светог места.
Град је напуштен у 7. или 8. веку, а данас је врло популаран међу туристима.
Танјуг