„С једне стране цео свет види како Кина убрзано економски расте, али и војно јача и може се очекивати да ће кроз коју годину престићи САД. Са друге стране, Русија игра важну улогу на Средоземљу, најпре што се тиче Сирије и Ирака, где је практично Москва победила ДАЕШ. Осим тога, Путин има одређен утицај у Египту и Либији и требало би у том смислу сагледати Русију као савезника ЕУ“, истиче наш саговорник.
Маулу, који је и члан делегације за односе ЕУ и Русије у оквиру Европског парламента, додаје да најразумније европске државе ипак покушавају да заобиђу русофобични курс који намећу пре свега Немачка, Француска и земље Вишеградске групе. Русија је, каже Маулу, традиционални савезник Европе и не би је требало понижавати.
Наш саговорник подвлачи да се увек залагао против антируских резолуција и додаје да није једини ко је против њих. У овом тренутку група савесних и добронамерних посланика ради на осмишљавању и стварања услова за повратак дијалогу.
Европа је направила грешку, постављајући се према Русији као према слабој земљи, каже Маулу и додаје:
„Сматрам да би европске технолошке иновације било добро користити за експлоатацију руских ресурса.“
Недавно, у једном интервјуу Џо Бајден је изјавио да је и то што је бивши премијер Италије Матео Ренци изгубио, повезано са утицајем руског председника Путина на референдум, а не са вољом италијанског народа.
„Много сличних тврдњи стиже из САД, али то не говоре чланови Трампове администрације, већ присталице Обаме и Клинтонове. Управо они желе да ослабе Русију, али и самог Трампа“, објашњава Маулу.
Италијански посланик у Европском парламенту закључује да је неопходно наставити рад у смеру обнављања односа са Руском Федерацијом и учинити све како Италија не би даље радила супротно својим интересима, слепо следећи САД и Немачку.
„Верујем да ће то у блиској будућности бити могуће и наставићу са покушајима да објасним сву бесмисленост антируских санкција“, одлучан је Маулу.