Ема Ворен имала је око три килограма и око 50 центиметара 25. новембра, кад је рођена у породици Гибсон из Тенесија, јавља „Стандард њузвајр“. Био би то обичан порођај да ембрион није био замрзнут 24 године.
Ема је била замрзнута 14. октобра 1992. а одмрзнула ју је Керол Сомерфелт, директорка лабораторије НЕДЦ 13. марта ове године. Ембрион је пребачен у Тину Гибсон технологијом „трансфера замрзнутог ембриона“ (ТЗЕ). Ема је власник светског рекорда у категорији најдуже смрзнутог ембриона.
„Ема је преслатко чудо. Мислим да је превише савршена, иако је била замрзнута све те године“, рекао је отац Бенџамин Гибсон.
Emma Wren was born to Benjamin and Tina Gibson on Nov. 25.
— WTOL 11 (@WTOL11Toledo) December 20, 2017
She is now the record-holder for longest-frozen embryo to come to birth, according to the research staff at the University of Tennessee Preston Medical Library — https://t.co/TASXX50Lku pic.twitter.com/x4hAuEJmho
Најинтересантнија чињеница у причи је да је Ема, технички гледано, само годину и по дана млађа од своје мајке.
„Да ли схватате да имам само 25 година? Овај ембрион и ја могли смо бити најбољи пријатељи“, рекла је Тина лекару приликом зачећа, пренос Си-Ен-Ен.
Срећна мајка каже да није била забринута због светског научног рекорда кад је одлучила да се подвргне ТЗЕ процедури.
„Само сам хтела бебу и није ме интересовао светски рекорд“, рекла је срећна мама.
Међутим, неки научници доводе у питање статус светског рекорда ембриона.
Доктор Захер Мерхи, директор истраживања и развоја у „Њу хоуп“ центру за плодност истиче да америчке компаније нису у обавези да пријаве влади старост ембриона који се користи у трансферу, већ само исход трудноће.
„Идентификација најстаријег познатог ембриона је практично немогућа“, каже он наглашавајући да „нико нема те податке“.
Међутим, извођачи трансфера ембриона желе да одбране свој рекорд.
„Имамо нашу медицинску библиотеку у којој лако долазимо до података и нисмо могли пронаћи старији ембрион“, рекао је за „Ен-Би-Си њуз“ др Џефри Кинан, који је извршио трансфер ембриона.
„Мислим да је поштено рећи да, ако није најстарији, онда је међу најстаријим ембрионима“, рекао је др Дејвид Адамсон, директор клинике за плодност из Сан Хозеа у Калифорнији.
„Лично, нисам упознат са медицинским извештајем по којем је старији ембрион резултирао рођењем бебе“, додао је он.