Јапанска војска започела је да распоређује темеље за противавионске и противбродне ракетне инсталације на Ишигакију, острву далеко на југозападу од јапанског архипелага Рјуку, на само 320 километара од копнене Кине, наводи се у извештају од 20. децембра.
На острву ће на крају бити распоређено између 500 и 600 јапанских трупа, тврди „Волстрит џурнал“.
Пекинг, Токио и Тајван полажу конкурентно право на острва Сенкаку, које Пекинг назива Диаоју острвима. Мала, ненасељена острва недалеко од Ишигакија налазе се у близини саобраћајних путева и окружена су богатим риболовним водама.
Пекинг, наравно, такође сматра Тајван лупешком провинцијом и не искључује употребу силе да би је вратио.
Јапан је већ покренуо планове за раст свог војног буџета због растућих северенокорејских програма развоја нуклеарних и балистичких ракета. Директор ЦИА Мајк Помпео изјавио је да је Пјонгјанг био на неколико месеци до покретања нуклеарног оружја које може да допре до источне обале САД у октобру, а током тестирања севернокорејске ракете рутински падају у јапанске воде или чак прелазе преко њихових острва.
Јапанско Министарство одбране планира да затражи рекордни износ од 5,19 милијарди јена (46,1 милијарди долара) за следећу фискалну годину, почевши од 1. априла 2018. године.
Према јапанском бизнис дневном листу „Никеи“, Токио тражи јаче програме за пресретање ракета куповином америчког копненог ракетног система одбране „Егис Ашор“ и норвешких противбродних крстарећих ракета.
У нацрту буџета наводи се да Токио тражи да купи шест авиона Ф-35А и четири војна авиона В-22 „Оспреј“, изгради нову подморницу и започне изградњу на два компактна патролна брода.
Чињеница да Кина гради нове војне објекте у Јужном кинеском мору на површини од 290.000 квадратних метара, у којима ће се налазити инфраструктура за радарске системе, сензорске антене, складишта за муницију и склоништа за ракете, није ништа друго до „успорене кризе“ у тој области света, тврди се у недавном извештају Центра за стратешке и међународне студије.