„Знам докле председник жели да доведе наше односе (Русије и САД), јер ми је то сâм рекао. Знам шта о томе мисли Конгрес. Они желе да ово буде одговоран однос. Тачно је да они имају важна питања о мешању у изборе 2016. године и приличну забринутост због кршења међународног права када је реч о Криму и Донбасу. Али они такође сматрају да можемо истовремено да учинимо две ствари“, рекао је Хантсман у интервјуу за „Сноб“.
„Можемо да се бавимо питањима са којима се не слажемо и истовремено гледамо у будућност, у којој би требало да постоји више отворености, транспарентности, доброг дијалога и решења за неке од ових питања“, додао је амерички дипломата.
Хантсман сматра да докле год Москва и Вашингтон имају нуклеарни арсенал ових размера, у односима ће остати елемент претње.
„Када је 90 одсто светског арсенала нуклеарног оружја у рукама двеју сила, и човек се невољно замисли да ова ситуација представља извесну претњу и да нам је боље да заједно улажемо напоре да бисмо је држали под контролом. Због тога узимате у обзир ову претњу када правите планове усмерене на изградњу односа. Управо због тога је неопходно јачати нуклеарну безбедност и контролу наоружања. Морамо да разрађујемо путеве за даље јачање режима нераспрострањивања, тако да свакакви ниткови не завладају нуклеарним оружјем“, истакао је Хантсман.
„Мислим да ће, све док имате нуклеарне арсенале ових размера, у односима постојати елемент претње. Али у време (руског председника Бориса) Јељцина, заједно смо учинили много више — у смислу изградње поверења и заједничког рада на решавању најразличитијих проблема. Надам се да ћемо у одређеној мери моћи да се вратимо у овај формат“, додао је Хантсман.