Како је рекао, тај ударац може да се пореди са ’брегзитом’, као и са ситуацијом у Пољској.
„Брисел се очигледно заиграо бранећи ’свето право народа Косова’ на самоопредељење и недопуштањем истог права грађанима Крима. Колико је само речи изречено по питању неке тамо Белгије и Украјине, а игнорисане су ситуације у Летонији и Естонији. Брисел се погубио у стандардима и вредностима“, рекао је Косачов.
Руски сенатор је оценио и да су резултати избори у Каталонији очекивани када је реч о пажњи светске јавности, а доказ за то је изузетно велика излазност грађана, иако су сами резултати избора били крајње непредвидиви.
„Није било нерешеног резултата, као што се очекивало. Та мала победа довољно је јака да се јавно постави питање: ’Шта даље?‘. Устав Шпаније не допушта сепаратизам, тако да Влади Каталоније предстоји да направи тежак избор између демократије, односно испуњавања воље грађана, и поштовања закона који чува територијалну целовитост земље“, истакао је Косачов.
Према његовом мишљењу, основа конфликта између Мадрида и Барселоне лежи у економским, социјалним и хуманитарним правима Каталонаца, о којима су каталонске власти говориле већ дуго времена, а на шта су се шпанске власти оглушивале.
Подсетимо, каталонске сецесионистичке партије освојиле су тесну већину у регионалном Парламенту, на основу 99 одсто пребројаних гласова, након ванредних регионалних избора одржаних у четвртак.