Удружења бивших припадника тзв. ОВК косовској скупштини предала су петиција са више од 15.000 потписа којом траже проширење надлежности Специјалног суда и на подизање оптужница против Срба.
Милован Дрецун, председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије, за Спутњик каже да иза акције такозваних ветерана стоје Хашим Тачи и Кадри Весељи. Ово је рукавица бачена у лице САД и ЕУ, то је заправо тежак шамар, јер је са Запада уследио главни притисак да се формира ово специјализовано веће, а заправо злочинци панично покушавају да се заштите, каже Дрецун.
„Могуће је да располажу информацијама да ће се наћи на оптужницама, немогуће је да избегну одговорност, јер у основи извештаја Дика Мартија, на основу кога су и формирана Специјализована већа и ради тужилаштво, у центру злочиначког деловања терористичке ОВК управо је ’Дреничка група‘. Ако нема њених припадника на оптужницама, читава прича је бесмислена“, каже Дрецун.
Званичници САД и Европске уније осудили су покушај да се измени Закона о Специјалном суду за злочине бивше ОВК. Шефица Канцеларије ЕУ на Косову Наталија Апостолова изјавила је да је ужаснута иницијативом и да би такав потез био изузетно штетан за Косово и довео у питање сав заједнички рад последњих година у области владавине права и правде.
Амерички амбасадор у Приштини Грег Делави поручио је да би измена надлежности Специјалног суда могла глобално да изолује Косово, „да је то ужасна идеја“, те да „не треба сат враћати уназад“.
Дрецун примећује да је реч о новом заједничком маневру западних центара моћи, али скреће пажњу и на изјаву амбасадора Велике Британије у Приштини, Рорија О‘Конела, која је, како каже, за целу причу од пресудног значаја. Амбасадор је рекао да НАТО веома добро зна шта се дешавало на Косову и Метохији и да је коначно време за правду за све, подсећа Дрецун.
„То је за мене директна потврда да НАТО, укључујући и званични Лондон, веома добро знају какве је злочине починила терористичка ОВК, да су све време прикривали те злочине. Волео бих сада да чујем убедљиво објашњење, зашто су то заташкавали, зашто нису радили на процесуирању одговорних, већ су их третирали као некакве политичаре, пружали им подршку, заштитили их. Бомбардовали су и нашу земљу, да би управо таквима омогућили да преузму власт на КиМ“, каже Дрецун.
Он додаје да је петиција коју су организовали Тачи и Весељи покушај да се добије на времену и пажња преусмери на Србе, а притом се заборавља да је Хашки трибунал већ судио командантима наших снага безбедности.
Маневар западне дипломатије можда ипак говори да се ствари мењају и да је међународна заједница решена да нешто промени. Ово што се сада дешава у Приштини није ништа ново, то је добро уходана матрица од доласка међународних снага, по којој су Албанци поступали свих ових година, каже Дрецун.
„Они су застрашивали међународну заједницу дестабилизацијом кад год је нешто могло да се окрене против њих и то им је пролазило. Сад имамо ситуацију да су Тачи, Весељи и други припадници такозване ’Дреничке групе‘, Харадинај и други опасно уплашени да могу да се нађу на оптужницама које ће подићи Специјализовано тужилаштво. Организовањем петиције они шаљу поруку Западу да је Тачи са својим људима главни чинилац на Космету од кога зависи стабилност, да могу увек да дестабилизују ситуацију“, оцењује саговорник Спутњика.
Он додаје да истовремено не треба заборавити да је Запад досад толерисао уцене које су стизале од криминалаца и злочинаца са Космета и да је крајњи циљ ове петиције заправо покушај да се потпуно елиминише Специјални суд за ратне злочине ОВК.
Влада Србије још се није изјаснила о овом питању, али је министар одбране Александар Вулин изнео свој лични став рекавши да уколико Суд, који још није почео да ради, буде укинут, треба прекинути преговоре са Приштином. Вулин је посетио да је од доласка међународне заједнице на Косову и Метохији убијено више од 1.000 Срба.
Саговорник Спутњика мишљења је да Србија треба да настави да инсистира на подизању оптужница, да учини све што може да помогне Специјализованом тужилаштву, да прикупи што је могуће више информација, доказа и сведока. Такође треба да у свим центрима моћи спроводимо дипломатске активности, да се тражи да се истраје у одбрани права на правду за све, каже Дрецун.
„Србија сада треба веома мудро да се понаша. Важно је само да инсистирамо на довршетку процеса који је започет извештајем Дика Мартија и на преузете одговорности од стране Брисела, Вашингтона, али и многих других западних центара моћи, да се закон који је усвојен у Приштини спроведе. Да се до краја истера на чистац прича о злочинима које је починила терористичка ОВК“, саветује Дрецун.
Приштински „Коха диторе“ преноси да албански политичари у Приштини имају информацију да ће прве оптужнице против припадника ОВК бити објављене уочи Божића и да је то разлог панике код целог државног врха такозване државе Косово.