Очекује се да ће избори за новог председника бити одржани 19. априла.
„То представља коначан корак у успостављању будућег вођства нације“, рекао је Кастро, истичући да Кубу сада очекује „историјски преокрет“.
Било је планирано да избори буду одржани у фебруару, али је Кастро тражио одлагање због последица урагана Ирма, који је погодио острво, однео десет живота и причинио велику материјалну штету.
„Званично, нико није објавио име наследника. Многи који се баве изучавањем Кастрове владавине воле да нагађају. Много се расправља о томе да ли ће наследник бити из породице Кастро или из војног ресора. Помињу се разна имена: бивши зет Раула Кастра, његов син, ћерка. Додуше, ћерка је једина из породице која је посланик Народне скупштине. Међутим, формално, Раул Кастро има заменика, првог потпредседника Мигела Дијаза Канела Бермудеза, а та функција га чини првим у реду за наследника. Већина сматра и да му то припада. Бермудез је прилично активан у последње време, чешће него раније путује у иностранство. Али ту је још једна важна ствар — Раул Кастро ће остати на челу свемоћне Кубанске комунистичке партије до идућег конгреса странке предвиђеног за 2021. годину. Тада ће имати 90 година“, рекао је за Спутњик Лазар Хејфец, доктор историјских наука, професор на Катедри за америчка истраживања државног Универзитета у Санкт Петербургу.
Експерт додаје да на Куби долази до „смене генерација“ и да је то сасвим природан процес.
„Из природних разлога долази до смене генерација кубанског руководства. Покољење учесника револуције и герилске битке практично је отишло и сада се поставља питање како ће се нова генерација кубанских лидера, рођених након револуције, понашати на врху власти. То су људи са сасвим другачијим животним и политичким искуствима, који потпуно другачије доживљавају свет. Можемо само да нагађамо како ће се они понашати, да ли ће бити прагматични, да ли ће правити компромисе, укључујући и оне са САД, или ће се чврсто придржавати те линије коју је предлагао Фидел Кастро. Али у наредне три године Раул Кастро ће те процесе контролисати“, сматра Хејфец.
Како кажу експерти, одлазак Кастра са државничких функција формално би могао да послужи као разлог за отопљавање односа са САД, а такође и да буде повод за разматрање евентуалног укидања економске блокаде Куби, јер је према Хелмс-Бертоновом закону, одлазак браће Кастро са власти је један од услова за обнављање економских односа са Хаваном.
Међутим, узимајући у обзир политику Доналда Трампа, аналитичари кажу да се тешко могу очекивати промене у односима САД према Куби, барем у блиској будућности.
У сваком случају, руски експерти су сагласни да највеће шансе да наследи Кастра има потпредседник Мигел Дијаз Канел Бермудез, и то „судећи по развоју догађаја, по томе колико често је почео да се појављује у јавности, по односу Кубанаца према њему“.
Западна штампа Мигела Дијаза Канела Бермудеза, који је по струци инжењер електронике, описује као прагматика, технократу и чак као „умереног либерала“. Воле да помињу како је у младости имао дугу косу и слушао Битлсе, због чега се сумњало да „пропагира западни стил живота“.
Раул Кастро је млађи брат Фидела Кастра, обожаваног али и оспораваног лидера Кубе, који је земљом владао готово пола века, пркосећи америчкој сили, да би 2006. године, због болести, препустио власт свом брату Раулу.
Раул је јула 2006. преузео дужност председника Државног савета, а фебруара 2008. кубански парламент га је једногласно изабрао за новог председника Кубе и врховног команданта Оружаних снага.
Његов одлазак са власти означиће крај шездесетогодишње владавине браће Кастро.