„Сиријска влада још је могла да дефакто ’толерише‘ Американце тамо због хитних антитерористичких задатака. Али покушаји да се пронађе оправдање за њихово даље присуство у Сирији после пораза ДАЕШ-а нису ни за шта. У практичном смислу, илегални боравак америчке војске ствара реалне препреке за политичко решење и доводи у питање јединство земље“ нагласио је Лавров.
Он је подсетио да су у новембру „на маргинама“ самита АПЕК-а у вијетнамском Да Нангу, председници Русије и Сједињених Америчких Држава усвојили заједничку изјаву „у којој се потврђује заједничка посвећеност очувању јединства, суверенитета, територијалног интегритета и секуларног карактера сиријске државе“.
Руски министар је приметио да руска страна редовно поставља пред америчке партнере питање „првобитне нелегитимности са становишта међународног права о њиховој оружаној активности на територији Сирије“.
Министар је додао да ће Русија наставити да помаже Сиријцима у нормализацији ситуације и враћању реда и мира.
„У раду са регионалним и међународним партнерима наставићемо да подсећамо на потребу да се поштује суверенитет, независност и територијални интегритет ове државе“, истакао је Лавров.
Председник Русије Владимир Путин је 11. децембра посетио руску ваздухопловну базу у сиријском Хмејмиму где је наредио повлачење великог дела руског војног контингента из Сирије у вези са окончањем операције против ДАЕШ-а. Обраћајући се војницима, Путин је изјавио да су они сјајно испунили своје задатке, да је Сирија очувана као суверена, независна држава, а у земљи створени услови за политичко решење под окриљем Уједињених нација. Путин се такође састао са сиријским колегом Башаром ел Асадом.
Касније је амерички председник Доналд Трамп такође објавио да је скоро 100 одсто територије у Сирији и Ираку, које су раније биле под контролом ДАЕШ-а, ослобођено, али ће САД остати присутне у обе земље.