Портал „Фјучр кранч“, посвећен интелигентном и оптимистичном промишљању будућности, објавио је 99 разлога зашто је 2017. година била добра. Ово је 15 главних разлога зашто је година на измаку била добра.
1. Колера
Ове године је Светска здравствена организација (СЗО) представила нову вакцину, јефтину и довољно ефикасну да заустави колеру, једног од највећих убица човечанства.
2. АИДС
У јулу је УНАИДС објавио да први пут у историји половина свих људи на планети заражених ХИВ-ом има приступ лековима, а смртност од АИДС-а пала је за 50 одсто од 2005. године.
3. Дијареја
Захваљујући бољем приступу чистој води и санитарном чвору, број деце у свету која умиру од дијареје пао је за трећину од 2005. године.
4. Оспице
У октобру ове године истраживање америчких Центара за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) показало је да је вакцина против оспица између 2000. и 2016. године спасила 20,4 милиона живота.
5. ТБЦ
У новембру је СЗО објавила како је смртност од туберкулозе од 2000. године пала за 37 одсто, чиме су, процењује се, спасена 53 милиона живота.
6. Трахом
Трахом, заразна болест ока и водећи узрок заразног слепила у свету, елиминисан је као јавно-здравствени проблем у Оману, Мароку и Мексику.
7. Зика вирус
Зараза вирусом Зика ове године је потпуно нестала, након што су забележени случајеви инфекције у Латинској Америци и на Карибима.
8. Риболов
САД, Русија, Кина и ЕУ постигли су споразум како би се у следећих 16 година забранио комерцијални риболов у Арктичком океану.
9. Пошумљавање
У јулу је у индијској држави Мадиа Прадеш постигнут нови Гинисов рекорд у пошумљавању. Током 12 сати 1,5 милиона људи посадило је 66,7 милиона стабала.
10. Озонска рупа
Озонска рупа над Антарктиком се смањује, а ове године је достигла најмање димензије након 1988. године. Последњи пут је озонска рупа била велика као ове године када је велики светски хит била песма „Не брините, будите срећни“.
11. Пластика у морима
Индонезија је обећала милијарду долара за чишћење пластике из мора. Кенија је најавила забрану пластичних кеса, а Чиле њихову забрану у градовима на обали. Тренутно 30 земаља у свету има сличне забране.
12. Електрична енергија
Међународна агенција за енергију најавила је да је око 1,2 милијарде људи широм света у последњих 16 година добило електричну енергију у својим домовима.
13. Санитарни чвор
Између 2014. и 2017. године 275 милиона Индијаца добило је приступ адекватном санитарном чвору.
14. Дечји рад
У октобру је Међународна организација за рад објавила да пада број деце у свету која су присиљена да раде. Тако је 2016. године у свету експлоатисано 96 милиона деце мање него 2000. године.
15. Руанда
Од 2000. године очекивани животни век у Руанди порастао је са 49 на 64 године, смртност деце смањена је за више од две трећине, а смртност мајки готово за 80 одсто. Преваленца ХИВ/АИДС-а смањена је са 13 на 3 одсто.