Како наводи руски Генералштаб, Американци припремају терористе у својој бази Танф на граници Сирије, Јордана и Ирака. Ту се налазе милитанти из различитих терористичких група, али је највише оних из редова ДАЕШ-а.
Према речима Герасимова, под руководством америчких инструктора они мењају своје називе, али њихови циљеви остају исти. Њихов задатак је дестабилизација ситуације у региону.
База Танф, која се налази у сиријској провинцији Хомс, није једина база САД која се користи за обуку терориста. Осим ње, постоји камп на североистоку Сирије под називом Шадади у провинцији Хасака.
Руски Центар за помирење зараћених страна је раније упозоравао да обуку терориста САД обављају већ више од пола године и да се ту „сливају“ терористи из свих крајева Сирије.
Наглашено је да су главне окоснице екстремиста борци ДАЕШ-а, да се у Шададију налази више од 400 милитаната који су успели да побегну из Раке у октобру ове године, а такође и да је у тај камп стигло још око 800 терориста са источне обале Еуфрата, као и из других делова те арапске републике.
Иначе, Генералштаб РФ је ове информације изнео на основу података којима располажу руске Ваздушно-космичке снаге и обавештајне службе, а требало би подсетити да је и британски канал Би-Би-Си дошао до сазнања да САД подржавају терористе.
„Амерички инструктори су, према речима избеглица који су се вратили у своје домове, најавили да ће након завршетка обуке формиране формације бити пребачене на југ Сирије, где би требало да се боре против сиријских владиних трупа“, упозорио је руски Центар за помирење.
Експерти наглашавају да циљеви САД у Сирији остају исти — свргавање Башара ел Асада са власти, пошто одбија да буде америчка марионета, као и спречавање постојања Сирије као независне државе.
Такође, како наводе аналитичари, Американци желе да остану у том региону како би попунили своје нафтне резерве и манипулисали различитим државама у своју корист и за своје интересе.
Политиколози истичу да Американцима не одговара потпуно уништење терориста у Сирији, јер онда неће имати ко да се бори против Владе Башара ел Асада и спроводи политику Вашингтона у том делу света.
„Знамо како је све то рађено својевремено у Авганистану — Американци су тамо финансирали оне који су ратовали против совјетске армије. И сада они покушавају да остану на Блиском истоку. Ако Американци оду из тог региона, то би практично било признавање пораза на целом Блиском истоку. Зато ће они покушавати да одржавају раздор у напаћеној Сирији. Они неће тек тако отићи одатле“, каже за Спутњик политиколог Илдус Јарулин.
По његовом мишљењу, у методама које су изабрале САД крије се опасност и за њих саме.
„Проблем у Сирији није решен у потпуности, а Американци још могу нешто да смисле како би се супротставили Русији. Они су увек обучавали и увек ће обучавати терористе да делују против сиријске владе, али то им се може обити о главу. Они не извлаче закључке, не усвајају лекције. Подржавајући терористе, они обучавају оне људе који могу нанети директну штету самим САД“, сматра Јарулин.
Експерти такође истичу и да су Русија и њени савезници у борби против тероризма показали знатно већу ефикасност него западна коалиција.
„У суштини, рат у Ираку и Сирији против ДАЕШ-а је већ је завршен. Већи део градова, насеља и важних транспортних чворишта је ослобођен од терориста, захваљујући чему су се и створиле могућности за повлачење већег дела руског војног контингента из Сирије. Међутим, остаје проблематична ситуација у Ираку, где је национална војска прилично слаба, а западна коалиција се баш не носи најбоље са својим задацима у борби против тероризма. Када је сиријска војска, уз подршку Русије, ослобађала огромне територије земље, западна коалиција је са ирачком војском и делимично са својим курдским савезницима, напредовала веома споро“, рекао је Никита Мендкович, шеф Евроазијског аналитичког клуба.
Како је навео, САД покушавају да учврсте своје војно присуство у Сирији, али ако се мировни процес тамо настави, америчке трупе ће морати да се повуку.
„У овом тренутку се, према неким подацима, на територији Сирије, без икаквог званичног статуса, налази 15 америчких војних објеката. Американци се очигледно надају да ће дуже време у Сирији и у Ираку, одакле су пре неколико година морали да оду на захтев ирачке Владе. Сада они хоће да искористе ситуацију са борбом против тероризмом и обезбеде себи стално војно присуство у том региону, како би у том делу света спречили јачање позиција Ирана, Турске и Русије“, закључио је Мендкович.