Председник је нагласио да много ствари у динамици инвестирања зависи од регионалне управе. Према његовим речима, током кризе, обим укупног улагања у земљи у протекле три године смањио се за 7,9 одсто, „док је у 21 региону забележен раст инвестиција у основни капитал“. „При чему је у десет најбољих субјеката ово повећање било скоро 40 одсто. У питању су Амурска, Архангелска, Вологдска, Калињинградска, Лењинградска, Мурманска, Тулска област, Јакутија, Кабардино-Балкарија и Јамало-Нењецки округ“, набројао је руски председник.
Побољшање инвестиционе климе у регионима Русије није само економски, већ и политички задатак, истакао је Путин.
Он је изјавио да је повећање инвестиционе атрактивности региона Русије једна од кључних области рада, јер доводи до покретања нове производње, стварања нових радних места и повећавања прихода грађана, „што је наш најважнији приоритет“.
„Повећање инвестиција и предузетничка активност свакако представљају економски задатак (то је основа за економски раст и јачање пореске основице за приходе у региону), али то је политички задатак у пуном смислу те речи, јер ствара реалне ресурсе, повећава ресурсе за развој здравства, образовања, социјалне сфере, за спровођење програма за унапређење и побољшање градског окружења и спровођење еколошких пројеката“, нагласио је Путин.
Да би се повећала инвестициона атрактивност руских региона неопходна је пореска и политичка стабилност и напредак, изјавио је Путин.
Потребно је да се отарасимо „сиве зоне“ у руској економији, али не силом и репресивним мерама, већ стварањем услова за нормалан рад, а то зависи од владе и ситуације у регионима, додао је руски председник.
„Морамо да се ослободимо ове ’сиве зоне‘. Слажем се да, како бисмо је се ослободили не треба примењивати само репресивне мере, присиљавати да се ради ’на бело‘, морају се стварати услови. То зависи од владе, али ништа мање не зависи и од тога шта се дешава у регионима Русије. То, заправо, и покушавамо да радимо“, рекао је Путин на састанку Државног савета.