Најава да би бивши чланови ОВК уместо новогодишње честитке могли да добију оптужнице Специјалног суда због злочина које су починили као припадници ове терористичке организације, открилa је много више чак и од онога што се очекивало. Прво, да ОВК, у ствари, никад није расформиранa. То бар произилази из најаве Даута Харадинаја, брата косовског премијера, и бившег високо рангираног човека у структурама ОВК, чије име се помиње као једног од могуће оптужених. Млађи Харадинај, наиме, буквално је запретио да ће се, дође ли до „првог хапшења за Специјални суд“, поново активирати некадашња Ослободилачку војску Косова!
Да ли је овако нешто могуће и куда би нас то одвело албански аналитичари нису били вољни да званично коментаришу али, незванично имају подељена мишљења. Већина њих мисли да је ово само оркестрирани покушај бивше елите ОВК, која сада управља Косовом, да застраши, упозори међународну заједницу да би добила нешто заузврат. Други пак нису сигурни да речи Даута Харадинаја треба схватати олако.
Генерал Момир Стојановић, бивши директор Војно-безбедносне агенције и бивши начелник Одељења за оперативне послове Команде Приштинског корпуса Треће армије Војске Србије и Црне Горе, подсећа да је војно-техничким споразумом који је 1999. године потписан у Куманову, после повлачења српске војске и полиције са Косова и Метохије, на мисијама Кфора и Унмика била обавеза да демилитаризују такозвану Ослободилачку војску Косова. Тачније речно, да, пре свега униште оружје које је она поседовала. Будући да им то никада није пошло за руком, наш саговорник верује да је опасност од њихове активације — могућа.
„Већи део тог оружја припадници ОВК ускладиштили су на тајним локацијама, са тачним списковима чланова њихових појединачних јединица, тако да они у сваком тренутку могу поново да дођу у посед тог оружја. Те локације нису доступне представницима међународне заједнице, а једном делу екстремиста — увек. Многим злочинцима из редова ОВК мало треба да се поново лате оружја и да искомпликују ситуацију на Косову и Метохији“, уверен је наш саговорник.
Стојановић каже и да сама назнака да се као могући оптужени пред Специјалним судом за злочине ОВК помињу врло блиски сарадници Харадинаја и Тачија, ставља у специфичну позицију не само њих двојицу већ и безбедност на Косову и српску заједницу која доле живи.
„Не искључујем могућност да ће хапшења бивших чланова ОВК и оних који су блиски Харадинају и Тачију довести до терористичких активности које ће бити усмерене према српским енклавама. С друге стране, прва хапшења ће неминовно закомпликовати политичку ситуацију у Приштини, тако да ће и позиција Тачија и Харадинаја бити дубоко уздрмана, и не могу у овом моменту да проценим докле би та ескалација могла да стигне“, напомиње генерал Стојановић.
Међутим, како додаје, они који су помагали стварање независног Косова могу да одреде ту границу.
„Они који су 1997/98. обилазили терористичке штабове ОВК, они који су оставили НАТО локаторе и стално помагали сепаратизам на Косову, а имају утицај у међународној заједници, могу да запале или да смире ситуацију. Албанци не смеју ништа да ураде ако за то немају сагласност ментора из међународне заједнице“, уверен је генерал Стојановић.
Ово, иначе, није први пут да насиљем прети Даут Харадинај, који се у последње време помиње као један од оних који ће сести на оптуженичку клупу новог суда. После хапшења његовог брата, а сада премијера Косова Рамуша Харадинаја у Француској, по српској потерници, Даут је поручио Београду да треба да знају ће добити исти одговор као 1999. године и да се не смеју играти са Рамушом Харадинајем. Друга претња уследила је поводом српског захтева да се Харадинај из Француске изручи Србији, када је запретио потпуним протеривањем преосталих Срба на Косову и Метохији.
Узимајући у обзир и друге факторе, не само ситуацију и претње које стижу са Косова, наш саговорник сматра да је сукоб на Балкану могућ, и да то Америци одговара, а Европи — не. Своју тезу поткрепљује следећим речима:
„Ако је неко решио кризу тако што је оставио неугашена бројна жаришта на једном овако малом простору као што је наш; направио БИХ за коју се не зна да ли је држава или не, довео у кризну ситуацију и Македонију која, по мом мишљењу најпре може да ’букне‘, форсирао косовску независност…
Генерал Стојановић каже да не искључује могућност да ће, ако Америка процени да би руски утицај на Балкану могао да расте, покушати да запали део Балкана, а можда и цело полуострво, у тој мери да војним ангажовањем може да поврати тај утицај који је изгубила.