То је већ трећи патролни брод из програма 11356, поред „Адмирала Григоровича“ и „Адмирала Есена“ — фрегате високе аутономије пловидбе намењене за дугачка крстарења, које су ступиле на дужност у последњих 35 година.
Ови бродови намењени су за борбе против надводних и подводних циљева, за одбијање напада непријатељске авијације, као и за гађање копнених циљева високопрецизним наоружање. Самим тим је изузетно згодна за коришћење у антитерористичким операцијама.
Укупно је Црноморска флота поручила шест оваквих бродова, а преостале фрегате „Адмирал Истомин“, „Адмирал Корнилов“ и „Адмирал Бутаков“ ступиће на дужност најкасније до 2021. године, међутим „Адмирал Макаров“ ући ће у најјачи састав Црноморске флоте — 30. дивизију коју предводи ракетни разарач „Москва“ и биће ударна песница те поморске формације.
Фрегате су опремљене универзалним ракетним комплексима (УКСК) 3С14 и у стању је рафалном паљбом да испали крстареће ракете „Калибар-НК“ на удаљеност до 2.5000 километара, као и противбродске ракете „Оникс“ на удаљеност од 500 километара. Слична опрема је већ испробана када су са фрегате „Адмирал Есен“ више пута гађани циљеви терориста у Сирији.
За битку „прса у прса“ бродови су опремљеним универзалним митраљезима калибра 100 милиметара, као и артиљеријским системима АК-190 која је у стању да гранате испаљује на удаљеност од 21 километра. За борбу са подморницама на располагању јој је реактивни лансер РБУ-6000 као и четири торпедних лансера калибра 533 милиметра.
За борбу против непријатељске авијације има уграђене ПВО системе „Штил-1“, која је у стању да обара ваздушне циљеве на удаљености до 50 километара, а у случају да се који авион пробије до самог брода за одбрану има и шестоцевне пушке АК-630М.
Целокупан тај арсенал управља се преко система „Пума“ који је у стању да самостално „пречешљава“ терен у потрази за непријатељским метама, чиме је укупан број морнара неопходних да се овом фрегатом управља смањен на 180, од којих су 18 официри, а поред њих увек је на броду присутно и 20 маринаца као и посада хеликоптера Ка-27ПЛ или Ка-31 који служи за борбу против непријатељских бродова.
Брод је опремљен и „стелт“ технологијом како би се смањила количина буке коју брод приликом пловидбе производи, а то је постигнуто најмодернијом турбином за погон чија је укупна снага 56.000 коња што је довољно да брод може да развије брзину од 30 чворова и да пређе 5.000 миља.
Није на одмет и оценити да руска одбрамбена индустрија ове фрегате производи прилично брзим темпом за постсовјетско време, будући да оне ступају на дужност у размаку од пет година. Ствар је у томе што ове фрегате представљају модернизован већ познат брод из совјетског времена „Буревестник“, којих је почев од 1968. године укупно било изграђено 28, од којих су поједини и даље на дужности.