Москва је обавестила америчку страну да је била приморана да начини низ реципрочних мера. Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова је објаснила да се ради о намерама „отказивања ноћења на три аеродрома током летова који укључују САД“, а такође и да ће од првог дана нове године бити прекинут низ билатералних споразума са САД, који се тичу олакшица за летове према Споразуму.
Оптужбе САД да Русија крши одредбе споразума Захарова је назвала „неоснованим“.
Како је рекла, настављајући општи политички курс, усмерен на даље заоштравање односа са Русијом, Вашингтон је апсолутно неосновано оптужио Москву да крши Споразум о отвореном небу и предузео је једностране кораке за стварање максималних непријатности руским мисијама „отвореног неба“, које се изводе над територијом САД.
„У вези са тим, и на основу принципа реципроцитета, Русија је била приморана да предузме адекватне мере, које носе процедурални карактер“, истакла је Захарова.
Москва је такође позвала Вашингтон да престане да крши Споразум о отвореном небу, додајући да потези САД наносе штету том споразуму, а такође је позвала САД да се зауставе и позабаве деполитизованом потрагом за решењем проблема Споразума.
Подсетимо, Споразум о отвореном небу потписали су у Хелсинкију 24. марта 1992. године представници 23 државе-чланице ОЕБС-а. Потписнице Споразума могу да прелећу преко територије других земаља како би контролисале њихове војне активности. Русија је ратификовала Споразум у мају 2001. године.
„То је веома важан споразум, који успоставља тзв. мере поверења, како би свака од страна била сигурна да супротна страна не крши различите договоре. И сада можемо да констатујем да опада ниво поверења између Русије и САД. Сматрам да се све то не дешава без разлога. Споразум о стратешком наоружању истиче, а у кризи је и Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета. Американци говоре, иако незванично, да се могу повући из тог споразума. Све то доприносу расту тензија у односима две земље, а напетост је и тако, према мом мишљењу, већ достигла максимум и очигледно ће наставити да расте. То указује да стране све више упадају у конфронтацију, која подсећа на време Хладног рата“, рекао је за Спутњик Николај Топорнин, ванредни професор Катедре за европско право на МГИМО.
Професор додаје да би односи САД и Русије могли негативно да се одразе и на цео свет.
„Према мом мишљењу, данас не постоји дух неопходне стратешке сарадње. Искрено говорећи, када се погоршавају односи у стратешкој сфери између две најмоћније државе — САД и Русије — све то утиче и на стратешку ситуацију у свету и изазива ланчану реакцију. Другим речима, то не доприноси и не помаже да ситуација у свету остане мирна“, додао је Топорнин.
Упркос свему, руски аналитичари, ипак, верују да би могло да дође до помирења завађених страна и да би САД и Русија за преговарачким столом могле да реше ово спорно питање.
„Американци су начинили први конфронтирајући корак према Русији, оптужујући је да не поштује Споразум, а истовремено тврде да су они спремни на даљу сарадњу. Што би у Русији рекли: ’Лудило!‘. Постоји нормална људска логика, а постоји и америчка. Према америчкој логици, све што не одговора интересима САД је погрешно. Чини ми се да су Американци превршили сваку меру. Они не прихватају ниједну земљу која одговара на апсолутно праведан и поштен начин. Ипак, мислим да обе стране имају шансу да се врате изворном споразуму и да се људски договоре. Ако ставимо на страну ту америчку љутњу на Русију и ако се седне за преговарачки сто, могуће је решити сва та питања. Међутим, остаје питање да ли Американци то желе. Лопта је на њиховој страни“, каже за Спутњик војни експерт и пуковник у пензији Виктор Баранец.
За више од 15 година, откако је Русија ратификовала Споразум о отвореном небу, није било кршења договора. Извршено је 165 летова, у којима су учествовале или САД или Русија.
У августу ове године руски војни извиђачки авион извршио је прелет преко зграде америчког Капитола, Пентагона и Беле куће, а такође су амерички медији објавили и да је руски „Тупољев ТУ-154-М“ прелетео изнад града Бедминстера у држави Њу Џерсију, где одмара председник САД Доналд Трамп, изнад његовог голф-клуба у Вирџинији, а такође и изнад Камп Дејвида, Централне обавештајне агенције у Ленглију и ваздухопловне базе Ендруз.
Експерти су објаснили да у свим тим случајевима Русија није прекршила Споразум о отвореном небу, а чак је и представник Пентагона рекао да грађани Америке не треба да брину, будући да су те мисије рутинска ствар, да се сви летови детаљно контролишу, а да је у авиону увек по најмање један представник САД.
Међутим, лет руског авиона над Белом кућом изазвао је бурну реакцију међу Американцима на друштвеним мрежама, док експерти објашњавају да томе нема места, пошто је небо над Вашингтоном у потпуности отворено, за разлику од неба над Москвом.
Убрзо после тога, већ у септембру је „Волстрит џурнал“ објавио да се америчке власти спремају да објаве увођење ограничења на летове руских војних авиона изнад САД у оквиру Споразума о отвореном небу. Конкретно, изнад Хаваја и Аљаске.
Лист је тада навео да је припрема за ограничавање летова изнад територије САД одговор америчких власти на пооштравање правила летова изнад Калињинграда. Према информацијама листа, у оквиру Споразума о отвореном небу, удаљеност извиђачког лета може бити до 5.500 километара, док је изнад Калињинграда Русија ограничила опсег до 500 километара.
Кремљ је позвао САД да предложе све захтеве у оквиру Споразума у строгој сагласности са документом.