Он је, одговарајући на питање новинара о инциденту за који из Хрватске наводе да је у питању „физички напад на тројицу младића хрватске националности у Сонти“, а за који је српска амбасадорка у Загребу одбила да прими ноту, рекао да тај инцидент није био националан и да ту није било могуће утицати.
„Као што знате, тај инцидент о коме су говорили у Загребу и који је тамо узео велики медијски простор, није био национални, то није било нешто на шта можете да утичете, једноставно се десило, као што се и друге ствари дешавају, без обзира на било чију националност“, рекао је Вулин.
Он каже да му је жао што Хрватска „никако не може“ да престане да Србе и Србију доживљава као узрок свих својих неуспеха, промашаја, недаћа и да није није у стању да се бави сама собом.
„Ми то никада не бисмо радили, а признаћете да би се и те како могло наћи примера у којима су Срби који живе у Хрватској били предмет многих напада, и то не само у кафани, већ и у парламенту, медијима, у законима у којима су проглашени агресорима на земљу у којима су живели вековима. Ми се трудимо да сачувамо мир и стабилност, да будемо фактор који ће умирити читав наш простор, али то је веома тешко ако то радите само ви“, истакао је Вулин.
Наглашавајући да Александар Вучић води политику помирења, Вулин „није сигуран“ какве саговорнике председник Србије има са друге стране и да ли их уопште има, баш као што није ни сигуран да има саговорнике за политику мира и помирења у Хрватској, „у којој се свака прилика користи да би се Србија оцрнила“.
Ситуација у региону, према мишљењу српског министра одбране, није онаква какву је Србија желела, а веома је забринут због онога што се дешава на КиМ и због тога што, према његовим речима, међународна заједница као да тражи алиби да не дође до формирања суда за злочине ОВК.
„Иако се декларативно веома гласно залаже за формирање тог суда, ја не видим конкретне мере и кораке. Ја бих волео да међународна заједница Приштину суочи са јасним избором — или ће бити део цивилизованог света, у коме се ратни злочини суде, или ће бити веома кажњени због тога“, рекао је Вулин.
Како је истакао, његово лично мишљење јесте да, уколико не дође до формирања суда за ратне злочине ОВК, Србија треба да прекине разговоре са Приштином, да од Српске листе тражи рушење владе, а од међународне заједнице на КиМ да „или наметне оно што мора да намеће, или да призна свој неуспех, па да се онда редефинише и њена позиција“.