Одлуку о увођењу телефона у затворе министарка правде Никол Белубе донела је на основу експеримента спроведеног од лета 2016. у затвору „Монмеди“ у Мезу, наводе данас француски медији.
У том затвору 290 затвореника већ има личну фиксну линију и више не морају да телефонирају са говорница које се налазе у унутрашњем дворишту за шетњу или у ходницима, који су често бучни и препуни.
Затвореници могу имати до 20 контаката у именику, наводи „Фигаро“.
Циљ ове мере је да се омогући већи приступ телефонима и побољша поверљивост телефонских разговора „како би се поспешило одржавање породичних веза и спречила самоубиства“.
Тренутно, време за телефонирање је ограничено на неколико сати дневно, а у неким затворским установама постоји само један телефонски апарат на сто затвореника, што доводи до тензија међу њима.
У Монмедију, резултати експеримента су се показали као веома охрабрујући јер се после годину и по дана број телефонских позива утростручио, а време разговора по затворенику се удвостручило, према подацима затворске управе.
Ту је још један позитиван ефекат нове мере — опала је употреба мобилних телефона за 31 одсто, који су иначе у затвору забрањени.
Поједини су, међутим, скептични у погледу дозвољених телефонских разговора затвореника, указујући на могућност злоупотребе док затворска управа истиче да се сваки позив региструје и надзире, те да ће у случају уочених кршења правила бити предузете казнене мере.
Танјуг