Политичка економија на Алпима
Средином јануара економисти и политичари ће се окупити на Међународном економском форуму који се сваке године одржава у Валдају. Иако дневни ред форума посвећеног развоју бизниса формалан, самит је и могућност за политичаре да дају велика саопштења.
Ове године је тема формулисана као „Стварање заједничке будућности у подељеном свету“. Очигледно је то позивање на економске и политичке промене које су се последњих година десиле у САД и Русији.
Руску делегацију ове године предводи потпредседник Владе Аркадиј Дворкович.
Безбедност Баварске
У немачком граду Минхену од 16. до 18. фебруара одржаће се Међународна конференција о безбедности. Ово је престижна платформа за разговоре о најважнијим геополитичким питањима, као и о међународној безбедности. На њој учествују водећи европски и светски политичари.
Конференција из 2007. године је остала запамћена по говору руског председника Владимира Путина, који је означио почетак „прохладног“ рата. На почетку говора председник Русије је прилично оштро окарактерисао спољну политику Запада и САД, замеривши им за манипулацију међународним правом и стварањем система у којем се „нико не осећа безбедно“.
Ове године ће на конференцију отићи шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, амерички министар Рекс Тилерсон, немачка канцеларка Ангела Меркел и многи други.
Референдум поверења
У марту се у Русију одржавају председнички избори. До овог тренутка већ се регистровало 60 кандидата. Избори ће несумњиво привући велику пажњу светске јавности, аналитичари ће дати велики број прогноза о економији и спољној политици. Једно од главних питања је састав будуће Владе.
Избори у Италији
У Италији ће се у марту одржати парламентарни избори на којима највећи број мандата може добити популиста партије „пет Звезда“ Бепе Грило. Добре резултате предсказују и партији „Напред Италија“ бившег председника Италије — Силвија Берлусконија.
Пола вела од убиства Сна
У априлу се навршава пола века од убиства борца за људска права Мартина Лутера Кинга. Он је убијен снајпером у Мемфису.
Страдање борца за људска права афроамеричке популације изазвала је побуну по читавој земљи, док су се тајне службе озбиљно припремале за напад на Белу кућу.
Револуција иде у пензију
У априлу ће председник Кубанске владе напустити своју функцију. Брат покојног оснивача револуционарне Кубе Фидела Кастра већ има 86 година. Раније се претпостављало да ће већ у фебруару отићи у пензију, након парламентарних избора. Међутим, касније је саопштено да су избори пренесени за април, због последица урагана „Ирма“.
Одлазак Раула Кастра значиће коначан на Куби крај револуционара, али не и револуције.
Држава не намерава да спроводи политичку либерализацију и прелазак на вишепартијски систем, али ће се развијати приватно власништво.
Век без Романова
На лето ће Русија обележити трагичну годишњицу од убиства царске породице. У Јекатеринбургу је 18. јула 1918. године извршено убиство цара, који се пре тога одрекао престола. Убијени су: цар Николај, царица Александра, њихове четири кћери и престолонаследник Алексеј.
Страдање Романових и даље је једна од најболнијих тема у руској историји. И даље су узбуркане страсти око посмртних остатака и његове породице који су поновно сахрањени ’90-их година у Петропавловској тврђави. Без обзира што су експерти успели да идентификују тела, црквени великодостојници се нису појавили на сахрани. РПЦ сматра да је још увек рано ставити тачку на случај убиства Романова. Осим тога, постоји страх да трагични датум опет доведе до дискусија о расколу између „црвених“ и „белих“.
Судбоносни Трампов час
У новембру ће се у САД одржати такозвани међуизбори за оба дома Конгреса. Они ће имати озбиљан значај за председника САД Доналда Трампа. У овом тренутку оба дома Парламента контролишу чланови Републиканске партије, чији је Трамп био кандидат. Према резултатима избора распоред снага се веома може променити — Американци ће фактички давати оцену прве две године рада администрације. На изборима ће бити изабран читави доњи дом Конгреса, 433 места. У Сенату ће бити реизабрана трећина места — 33 од 100 мандата. Неки експерти сматрају да демократе могу преузети контролу у Сенату након избора. Ако републиканци изгубе већину, то ће отежати положај Трампу да кроз парламент провуче своје иницијативе.