Ову вест је недавно објавио „Вашингтон пост“, а о могућности рата са Русијом говорио је командант америчких маринаца Роберт Нелер. Убрзо након тога, међутим, стигли су деманти из Пентагона, а представник америчког војног ресора Ерик Дент објаснио је да је Нелер тим речима желео само да мотивише америчке војнике.
Чак и ако је реч само о мотивационом говору Нелера пред његовим корпусом, не треба занемарити чињеницу да америчка војска располаже са нешто више од 220.000 маринаца, као и да ударну песницу чине три дивизије — свака од њих има 70 тенкова „Абрамс“, 108 самоходних хаубица, 208 оклопних возила и око 3.000 аутомобила.
Поред тога, маринци имају и снажну подршку из ваздуха, а у оквиру те три дивизије налази се око 1.100 авиона и хеликоптера, међу којима је и најновији ловац Ф-35Б.
Војни аналитичар Константин Сивков за руске медије објашњава да амерички маринци представљају изузетно озбиљну претњу, јер у случају војне агресије против Русије, први на листи највероватније био би Мурманск — да се неутралише база у којој су стациониране руске подморнице, затим би уследила база на Камчатки, будући да се тамо такође налазе подморнице, док би трећа на листи била поморска база на Криму.
С тим у вези Сивков подсећа да руска војска активно увежбава противдесантне операције, са циљем да се спречи било какав евентуални напад, било да је из ваздуха или са мора.
Истовремено, директор Центра за стратешку конјунктуру Иван Коновалов сматра да, иако је Нелер говор одржао у Норвешкој пред само 300 маринаца, те речи представљају поруку америчким савезницима унутар НАТО-а — Великој Британији, Норвешкој, земљама Балтика, чије власти свим срцем заговарају антируски став.
Међутим, додаје Коновалов, све и да их је у Норвешкој у том тренутку било и 300.000, они ништа не би могли да ураде против Русије, будући да Русија у Баренцовом мору има разгранату морнарицу, која подразумева више стратешки распоређених подморница, као и других бродова.