Руководство ЕУ повећава притисак на Русију „у међусобној борби санкција и реципрочних санкција“, наводи се у чланку. Извори листа упознати са ситуацијом тврде да се случај финансијске наплате од Русије развио након што је СТО упутила арбитражном суду захтев Брисела за компензацију. Како је објаснио један представник Европске уније, арбитражни процес ће решити да ли је захтев правичан. Након тога, у случају позитивне одлуке, суд ће одредити могућност примене ове мере против Русије.
„Политико“ наводи да је 2016. године СТО одлучила да је Русија увела „незакониту“ забрану увоза свињског меса из ЕУ. Ове мере нанеле су „тежак ударац“ пољопривредницима из Данске, Немачке и Холандије.
„Санкције су Русији дале могућност повећања производње меса након што је са тржишта нестала конкуренција у виду страних компанија“, наводи се у чланку. Брисел својим потезима „почиње активно да оспорава легитимитет политички мотивисаних прехрамбених санкција против ЕУ“.
„Ово ће за Женеву бити занимљива година расправа“, изјавио је европски трговински дипломата који ради у Швајцарској.
Компензација од 1,39 милијарди евра годишње коју Брисел захтева једнака је укупној вредности извоза свињетине из ЕУ у Русију 2013. године. Планира се да се висина казне сваке године увећава за 15 одсто.
Почетком 2014. године руске власти увеле су забрану за увоз свињског меса из земаља Европске уније. Разлог за то била је афричка свињска грозница примећена 2013. године у Литванији и Пољској. СТО је 2016. године одлучила да је руски ембарго у супротности са Споразумом о примени санитарних и фитосанитарних мера СТО. Апелација Русије је одбијена.
У зиму 2017. године Министарство за економски развој Русије саопштило је да су испуњени захтеви СТО и да је забрана увоза меса укинута. Министарство је, међутим, истакло да се свињетина налази на списку производа забрањених за увоз у оквиру прехрамбеног ембарга који је уведен 2014. године као одговор на секторске санкције Европске уније.