„То апсолутно не долази у обзир“, рекао је митрополит у интервјуу за агенцију „Анадолија“.
Амфилохије је истакао да је Пећка патријаршија вековно средиште српске цркве.
„Сада коме оно припада? А коме је припадало кроз векове? То је несхватљиво. Ја сам иначе егзарх трона пећког. Још 1750. та титула је дата црногорском митрополиту Василију Петровићу, који је сахрањен у Петрограду (Санкт Петербургу). На његовом гробу и сада пише да је митрополит црногорски и егзарх трона пећког. Тако да Црква, што се тога тиче, апсолутно не може да промени став о Косову, и нема говора да ће тога бити“, наводи митрополит Амфилохије.
Оно што се догодило на Косову, што се догађа и сада, као што је било и са осталим деловима бивше Југославије, каже он, јесте једна трагедија.
„Посебно питање Косова. То је једна несрећа за све нас који живимо около сада и посебно за оне који живе на Косову. То се види. Та несрећа је започела поодавно, а нарочито је кренула да се манифестује током италијанске окупације 1941. године, када је протерано више од 100.000 православних Срба с Косова. Па онда је редом то протеривање ишло“, рекао је митрополит.
Треба, каже, прочитати о томе патријарха Павла, који је тамо био 34 године епископ и сваке године је подносио извештај Сабору, с мудрошћу и поштовањем према свима и власти која је тада била, али говорио је реално шта се догађа.
„Тамо у 700 села, која су била насељена православним, српским живљем, сада нема нити једног уха православног. Не може то имати Божјег благослова за било кога. Да не говоримо о нашој браћи Албанцима који су тамо. Није то ни за њих срећа“, тврди митрополит Амфилохије.
Пре свега, тамо је, на Косову, каже, незапослено 60 одсто особа, и то је најгора незапосленост, како истиче, у бившим југословенским државицама и покрајинама.
„То је једно, а друго — то је народ патријархални, који је без обзира на то да ли су остали хришћани или су постали муслимани, ипак сачувао патријархалност. А сада тамо влада проституција, живи се од дроге. На шта је сведен тај народ и каква је будућност?!“, запитао је митрополит.
„Не може се на том насиљу градити будућност. Та група људи која је створила ово садашње Косово, нису то, нека ми опросте и они и сви други, прави и честити Албанци Косова. Ја знам њих на десетине таквих који су и убијени зато што нису прихватали тај и такав метод и пут стварања своје државе. И сами су угрожени и морално и духовно, као народ, а у исто време то је рађено на злочину с људима, с народом с којим живе вековима, са којим су упућени једни на друге. На тим злочинима градити будућност своје деце, није то добро“, закључио је митрополит црногорско-приморски Амфилохије.
Танјуг