О томе да би Трамп могао да буде испитан писао је лист „Вашингтон пост“ и то на основу изјаве специјалног истражитеља Роберта Милера, који је рекао да се састао са Трамповим адвокатима крајем прошле године како би се договорио о неколико битних ствари — колико ће испитивање трајати и где ће бити одржано, а речи је било и о правним стандардима, односно о томе да ли ће одговори бити предати у писаној форми.
Међутим, права је енигма шта би то Милеров тим уопште могао да пита Трампа, сматра Фјодор Војтоловски, заменик директора Института за међународну политику и економију Руске академије наука, будући да све што се дешава на америчкој унутарполитичкој сцени далеко више асоцира на врло компликован системски процес него на наводно мешање Русије.
Како објашњава, далеко је једноставније не признати кризу у сопственој земљи и свалити кривицу на неког другог само из разлога што резултати избора нису испали онако како је очекивала америчка елита, него признати да постоји системски проблем унутар америчког политичког система.
Према његовим речима, зачуђујуће је што се тако дуго те „руске теме“ налазе у центру пажње америчког друштва — све то има негативни утицај не само на политичке процесе унутар САД, већ и на дешавања у међународним односима уопште, као и на односе са Русијом.
Истовремено, политички аналитичар Александар Домрин сматра да, ако се за протеклих годину дана колико је Трамп на власти, није појавио никакав материјал, никаква информација или било шта што би указало на то да је Трамп заиста користио „услуге“ руских хакера и председника Путина, то онда значи да доказа нема јер такве помоћи очигледно није ни било.
Упркос томе, како појашњава, покушаји присталица Хилари Клинтон да то што су изгубили на изборима претворе у уклањање Трампа са власти ће се наставити, с обзиром на то да су у изборну кампању уложене милијарде долара. „Целокупна елита изгубила је у тој трци велики новац и сада покушава на све начине да га поврати, односно, како то народ каже, да пребије рачуне са Трампом“, указује Домрин.
Он тврди и да засад нема никаквих доказа да је Трамп на било који начин нарушио устав своје земље, а нема доказа ни да је у предизборној трци сарађивао са Русима, што значи да „сви они морају мирно да прихвате ту чињеницу као реалност“.
Са друге стране, када је реч о евентуалном импичменту, Домрин напомиње да се о њему говорило и пре него што је Трамп уопште ступио на дужност председника. „Ако су избори одржани 8. новембра 2016. године, 9. је постало јасно да је Трамп победио, а већ 10. новембра су медији објавили први чланак у којем се говори да се Трамп мора довести пред процедуру импичмента“, подсећа он.
Било како било, засад нема никаквих основа за тако нешто, а све ово што се дешава води ка дискредитацији америчког председника — медији подруку са глобалистима, великим богаташима и присталицама Хилари Клинтон раде против Трампа, иако им ништа још увек не полази за руком, закључује Домрин.
Војтоловски, упркос томе, тврди и да, било да уследи испитивање Трампа или не, амерички председник ће свакако да одради свој мандат, а можда чак и оба. Томе у прилог иду показатељи америчке економије за протеклих годину дана.
„Економска динамика је повезана са смањењем незапослености, растом инвестиционе активности, као и порастом тржишта потрошачких кредита“, објашњава Војтоловски и додаје да ће цела та слика имати далеко више значаја за укупно америчко друштво него оптужбе елите на рачун Русије.